Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vědci tvoří alternativu antibiotik

Česko

BRNO Antibiotika dostávají tvrdou ránu. Tým brněnských odborníků vsadil na vývoj a výrobu takzvaných fágových lyzátů, které umožňují léčit bakteriální infekce s větším úspěchem než antibiotika. A to bez hrozby rezistence. Na rozdíl od antibiotik nemají navíc žádné nežádoucí vedlejší účinky, a šetří tak pacientovo zdraví.

Zjednodušeně řečeno, jsou bakteriofágy vlastně viry, které „požírají“ škodlivé bakterie. Pro člověka však neznamenají žádné nebezpečí, protože pro vyšší organismy nejsou toxické. Objeveny byly již počátkem minulého století a zdálo se, že jim již nic nestojí v cestě. „Jejich další výzkum a používání zastavila právě antibiotika. V současnosti však tato terapie prožívá renesanci. I proto, že je možné například připravit fágy likvidující infekce, které už jsou proti antibiotikům odolné,“ popsal Jiří Doškař z přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který spolupracuje se společností Imuna Cz. Ta včera slavnostně zahájila provoz specializovaného pracoviště v biotechnologickém inkubátoru INBIT v areálu kampusu Masarykovy univerzity.

Na českém trhu byl donedávna jediný přípravek, který funguje na principu bakteriofágových lyzátů. Lék Stafal je určený proti obávanému zlatému stafylokoku. „Je však smutné, že většina lékařů o tomto přípravku ani neví. A i ti, kteří o něm vědí, ho nepoužívají příliš často,“ podotkl Doškař.

Společným úkolem brněnských expertů bude nyní přípravek inovovat, aby byl ještě účinnější a také trvanlivější. V současnosti je k mání pouze v tekuté lékové formě, a proto není příliš stabilní a doba jeho použitelnosti je omezená. „Výsledkem naší práce bude prášek, jehož předností bude proti kapalné formě minimálně dvojnásobná doba použitelnosti, zvýšená stabilita a bezpečnost. Vývojovou část práce na tomto přípravku jsme již ukončili, pro klinické zkoušky a běžné použití by mohl být k dispozici v brzké době,“ doufá ředitel společnosti Imuna Cz Marek Moša. „Souběžně s tímto úkolem budeme připravovat takové fágové mutanty, které budou působit na stafylokoky odolné ke stávajím fágům, a přípravek by tak měl být ještě účinnější,“ věří také Doškař.

Fágové lyzáty mají proti antibiotikům ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Jejich výroba je mnohokrát levnější.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!