8. února 2010 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedení zelených do čela pražské kandidátky Jacques neobsadí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kateřina Jacques. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Jacques. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA I když pražští zelení v sobotu nevyhověli bývalému předsedovi strany Martinu Bursíkovi a nedali na kandidátku pro sněmovní volby jeho partnerku Kateřinu Jacques, nemyslí si, že širší vedení strany jejich rozhodnutí zvrátí. Republiková rada bude definitivní podobu kandidátek schvalovat v neděli. Na změnu právo má, šéfka pražské organizace Petra Kolínská ji ale nepředpokládá.

"Krajská konference rozhodla, změny nejsou na pořadu dne," řekla dvojka kandidátky Zuzana Drhová. Že by ji Jacques mohla nahradit, si nemyslí ani čtvrtá Kolínská. O složení kandidátky jednala s nynějším předsedou strany Ondřejem Liškou, kterého pražští zelení v sobotu zvolili lídrem pro hlavní město.

"Dlouho jsme o tom přemýšleli, to, co se stalo, nebylo výsledkem náhody ani improvizace," řekla Kolínská.

V krajích, které dávají zeleným naději na zvolení alespoň jednoho poslance, ještě pár volných míst v čele kandidátek zůstává. Obsadit je má republiková rada. Podle důvěryhodného zdroje by ale měly kandidátky vést osobnosti, které stojí mimo Stranu zelených. Jde o lídry pro Moravskoslezský a Středočeský kraj.

Jacques na severu Moravy kandidovat nebude

Zcela vyloučena je podle informací možnost, že by Jacques kandidovala na severu Moravy. Poslanecký mandát tam s jistotou nezíská ale ani dlouhodobý kritik Bursíka Matěj Stropnický, krajská konference ho totiž v neděli odsunula z třetího místa kandidátky až na desáté.

Z vedení zelených Bursík odešel po debaklu SZ v loňských evropských volbách. Po sobotním neúspěchu Jacques v Praze říkal, že pokud nebude kandidovat ona, nepůjde do voleb ani on. V neděli ale změnil názor a stal se lídrem v Ústeckém kraji. Současně se pustil do kritiky Lišky. Jako jeden z důvodů, proč chce kandidovat, uvedl Liškovu slabost. Tvrdí, že vedení strany opustil příliš brzy. Současný předseda podle něj není pro předvolební boj "dostatečně zkušený, výrazný a pevný".

Podle některých členů strany jsou třenice o podobu kandidátek výsledkem dluoholetých sporů uvnitř zelených, které chce Liška řešit tím, že jejich hlavní aktéry nenechá znovu kandidovat. Zda s touto politikou uspěje, ukáže až na konci května výsledek sněmovních voleb. Zatím se preference zelených pohybují okolo pěti procent, což straně dává na vstup do sněmovny naději, ne však jistotu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz