Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Velehradské Dny lidí dobré vůle navštívilo 50 tisíc lidí. Nalákala je i lebka svaté Ludmily

Česko

  15:22
Velehrad/ Uherské Hradiště - Letošní Dny lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku navštívilo celkem přes 50 tisíc. Uvedl to ve čtvrtek tajemník akce Josef Kořenek. Středečního programu se podle odhadů zúčastnilo asi 23 tisíc lidí, na čtvrteční slavnostní mši dorazilo přes 30 tisíc lidí. Slavnosti připomínající odkaz slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se letos konaly 19. rokem.

Na Velehradě mohli lidé spatřit lebku svaté Ludmily. foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Návštěvnost podle Kořenka patří k nejvyšším v historii. „Domníváme se, že je to také tím, že jsme tady mohli uctít a přivítat vzácnou relikvii svaté Ludmily,“ uvedl Kořenek. Lidé na možnost vidět lebku svaté Ludmily, která dle tradice přijala na Velehradě křest, reagovali velmi pozitivně. „Je to přelomová událost pro Velehrad,“ řekl Kořenek. Lidé se mohli pomodlit u relikvie v Královské kapli baziliky, vystavena byla také při mších.

Na Velehrad přijela například Marie z Přerova. „Pokud to vyjde, jezdíme sem každý rok. Je to pro mě velmi důležité,“ řekla seniorka, která navštěvuje také Svatý Hostýn či Svatý Kopeček. Řada lidí byla na mši v krojích, včetně čtrnáctileté Magdalény Mackové ze sousedních Tupes, která spolu s dalšími krojovanými předávala na konci mše kytice biskupům.

Lebka sv. Ludmily ve Velehradě.
Účastníci v krojích,

Slavnostem přálo počasí, bylo slunečno, některým lidem však vysoké teploty tradičně způsobovaly problémy. „Ke konci mše svaté bylo asi pět kolapsů, to bylo ze sluníčka a přehřátí,“ sdělila zdravotní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová. Za oba dny bylo podle ní ošetřeno asi 40 lidí, například odřeniny, nakopnuté prsty i tržné rány. 

„Také jsme lidem, kteří spali ve stanu, vytahovali klíšťata,“ uvedla Marešová. Desítka dobrovolníků také při čtvrteční mši rozdávala lidem vodu. Maltézská pomoc je i hlavním organizátorem setkání handicapovaných na Velehradě, letos přijelo asi 120 vozíčkářů.

Tradice dokázala sblížit dva nesmiřitelné světy

Podle starosty Velehradu Aleše Mergentala (nez.) se letošnímu ročníku vyhnuly organizační problémy. Obec organizuje dopravu, do Velehradu mohli vjet autem jen místní či lidé s povolenkami. Velehradské cyrilometodějské slavnosti patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi. 

Podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové bylo ve Velehradu a okolí nasazeno téměř 50 policistů. Slavnosti byly z pohledu policie klidné. Ve středu museli policisté řešit výtržnosti podnapilého muže, se stejným člověkem byly problémy i ve čtvrtek, skončil na protialkoholní záchytné stanici. „První den doprava trochu vázla kvůli řidičům, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Starém Městě se proto tvořily kolony. Dnes již neočekáváme žádné dopravní komplikace,“ řekla Kyšnerová.

Cyrilometodějská tradice podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd stále přežívá. „Význam spočívá v tom, že dokázala sblížit dva jakoby nesmiřitelné světy, to jest východ a západ. Myslím si, že v současné době potřebujeme právě ty silné průniky mezi světy, které spolu začínají nekomunikovat. Myslím, že to je třeba jeden z významů tradice, který může být i současné době dále rozvíjen,“ řekl Šebek.

Dny lidí dobré vůle se na Velehradě konají od roku 2000. Inspirací pro vznik byl podobný projekt organizovaný papežem Janem Pavlem II., název akce byl v té době Slavnostní koncert, událost navíc byla jednodenní. Od roku 2004 jsou slvanosti dva dny, tedy 4. a 5. července. 

Autoři: ,