9. srpna 2010 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velká voda ohrožuje Braniborsko, Bogatyně je odříznuta od světa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Velká voda zcela zničila Polskou Bogatyni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká voda zcela zničila Polskou Bogatyni | foto: Reuters

VARŠAVA/BERLÍN Česko-polsko-německé pohraničí se vzpamatovává ze sobotních bleskových záplav, které tamní obce zpustošily. Na velkou vodu se nyní připravuje Braniborsko, kam by povodňová vlna měla dorazit během dneška.

Nejohroženějším městem je v současnosti severosaský Bad Muskau, kde se nachází i park knížete Pücklera, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Tamní úřady očekávají, že hladina Nisy stoupne až na 6,5 metru oproti normálnímu stavu, který je zhruba jeden metr, a přírodní památku se před vodou nepodaří uchránit. Z tamního zámku byly už odvezeny do bezpečí všechny cenné předměty a technika. Evakuováno bylo preventivně také asi 100 obyvatel města.

Polská Bogatyně nedaleko Hrádku nad Nisou, která byla obzvláště zasažena, vypadá podle místních, jak kdyby se přes ni přehnala fronta. Povodeň rovněž zabíjela, v Polsku utonuli tři lidé, stejný počet obětí hlásí i Německo.

Psali jsme:

V Bogatyni váznou dodávky základních potravin. Ceny nedostatkového chleba se vyšplhaly na rekordních 20 zlotých (téměř 125 korun). Vodu mají místní jen z cisteren. Velkým problémem v zásobování je doprava, město je odříznuto od okolního světa. Jediná přístupová cesta, kterou byla silnice z České republiky, byla v noci kvůli rozsáhlému podmáčení uzavřena.

Odříznuti od světa
Místostarosta Bogatyně Jerzy Stachyra označil odříznutí města za další ránu pro obyvatele. "Někteří lidé dnes musí jet do Vratislavi na chemoterapii, nyní jsou vystrašeni, že se do nemocnice nedostanou," řekl.

Sledujte aktuální situaci v ČR

Voda s sebou vzala asi deset domů. Ne všichni, kterým domy stojí, si ale mohou oddechnout. Statici na místě zkoumají stav vyplavených domů. Řada bude muset být asi dodatečně stržena. Někteří lidé se i přes špatný stav budov snaží dostat ke svému majetku, čímž podle úřadů velmi riskují.

Chaos a bezmoc vyplavených využili podle TVN24 zloději, kteří opuštěné domy vyrabovali.

Dnes by měl být znám harmonogram rekonstrukce silnice mezi Bogatyní a Zhořelcem (Zgorzelec). Na konta postižených obcí mají začít proudit peníze na pomoc vyplaveným. Premiér Donald Tusk již oznámil, že lidé dostanou stejnou pomoc, jakou vláda poskytla obětem povodní z letošního května a června.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz