Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Zradil zemi, která nám dává všechno.‘ Rodiště zabijáka z Nice je v šoku

Svět

  13:13
TUNIS - Poté, co Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek večer do davu lidí slavících ve francouzském městě Nice Den Bastilly a zabil nejméně 84 lidí, byli jeho příbuzní a bývalí sousedé v jeho tuniském rodišti v šoku. Mnozí cítí hanbu za to, co spáchal tento bývalý obyvatel komunity, jež má hluboké vazby na Francii, napsala agentura Reuters.

Dav lidí poblíž domu, kde Mohamed Lahouaiej Bouhlel v Tunisku žil. foto: Reuters

Zabíjel rozvedený Tunisan. Pravděpodobně spojen s radikálním islámem, řekl premiér

Msaken, město ležící nedaleko Súsy asi 120 kilometrů jižně od Tunisu, je s Francií pevně spojené kvůli emigraci. Město s více než 100 tisíci obyvateli se nepotýká s ekonomickými problémy do takové míry, jako řada jiných tuniských měst částečně díky penězům zasílaným z Francie. Běžne jsou tu k vidění také vozy s francouzskými poznávacími značkami.

Bouhlel odtud odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry před čtyřmi lety, uvádějí jeho známí. Tento 31letý muž byl francouzské policii známý kvůli výhrůžkám, násilí a krádežím. V Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství.

Doklad totožnosti Mohameda Lahouaieja-Bouhlela.

„Mohamed byl naprosto normální kluk,“ řekl jeho bratranec Hamádí Bouhlel. „Pravidelně sportoval, chodil do fitka a byl hrozně arogantní. Nebavil se s ostatníma klukama ze čtvrti,“ dodal.

Bývalá francouzská kolonie Tunisko se potýká s islámským extremismem od povstání v roce 2011, které svrhlo režim Zína Abidína bin Alího. Mnoho mladých Tunisanů poté odešlo bojovat do dalších zemí. Bouhlel ovšem nepatřil mezi ty, koho by francouzské nebo tuniské úřady podezíraly z radikalizace.

LIDOVKY.CZ k atentátu v Nice:

Jeho bývalý soused, který se představil jen křestním jménem Mansúr, řekl, že Bouhlel nechodil do mešity a nemodlil se. „Je z velké, normální rodiny, nejsou to žádní extremisté, to vůbec ne. Jsou stejní jako my ostatní,“ dodal.

Útočníkův synovec Ibrahim Bouhlel novinářům řekl, že jeho strýc nikdy neměl potíže s penězi a před několika dny údajně příbuzným řekl, že plánuje zajet si do Tuniska na velkou rodinnou oslavu. Další bývalý soused, který se z Nice vrátil domů na letní dovolenou a představil se jako Karím, uvedl, že útok vnímá jako „velkou zradu“.

„Tisíce lidí z našeho města žijí v Nice a vydělávají si tam na živobytí. Je normální odvděčit se zemi, která nám dává všechno, tímhle způsobem během jejího národního svátku?“ ptá se Karím.

Msaken leží jen deset kilometrů od pobřežního města Súsa, kde 23. června 2015 zabil ozbrojenec na pláži 38 lidí, převážně britských turistů. O tři měsíce dříve zabil střelec 21 lidí v Národním muzeu Bardo v Tunisu. Tyto útoky měly drtivý dopad na tuniský turistický sektor.

Tuniská vláda vydala prohlášení, v němž odsoudila útok v Nice „nejostřejším možným způsobem“ a slíbila Francii pomoc při snaze ochránit její občany i návštěvníky.

Zoufalství rodin obětí před Pasteurovou nemocnicí v Nice.
Rodiče obětí se objímají. Mezi 84 mrtvými je i mnoho dětí.

Mezi oběťmi v Nice byli i tři Tunisané, další tři jsou pohřešovaní a několik dalších utrpělo zranění. „Pro nás všechny je to šok,“ řekl obyvatel Msakenu Munír bin Sálim, který se události v Nice sledoval v televizi v místní kavárně. „Je to hanba. Tenhle čin ještě víc zničí pověst Tuniska, které začalo být spojované s džihádisty,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!