Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Velký pátek je pro věřící dnem smutku. Ostatní vyjedou na hory

Česko

  12:24
PRAHA - Velikonoce jsou v křesťanském světě "svátky svátků". Velký pátek je hlavním dnem pašijového týdne. Věřící si připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Hodně Čechů vyrazí na prodloužený víkend. Neměli by ovšem zapomenout deštník, upozorňují meteorologové.

Chlapci z mateřské školy v Lanžhotě na Břeclavsku se vydali s hlasitými hrkači do ulic. foto: ČTK

Velký pátek je dnem smutku. Lidé by se měli postit a v tichu rozjímat. V kostelech není květinová výzdoba, zpívá se bez doprovodu varhan, na oltáři nejsou svíce a zvony neznějí.

Věřící se okolo třetí hodiny odpoledne vydají do kostela na bohoslužbu. V evangeliích se totiž tato hodina udává jako smrt Ježíše. Při čtení Bible se "rozebírají bolesti celého světa". Na Velký pátek tak křesťané přemýšlejí o válkách, špatných vztazích mezi lidmi nebo třeba nejednotě křesťanů.

Svatý týden:

Květná neděle – průvod věřících naznačuje, že následujeme Pána na jeho cestě utrpení
Zelený čtvrtek – symbolem jsou dvě události: Ježíšova večeře a Ježíšova modlitba a zajetí
Velký pátek – připomíná utrpení Páně
Bílá sobota – bdí se u Ježíšova hrobu, přemýšlí se o smrti, prázdnotě a beznaději
(Zdroj: Velikonoce.cz)

Některé země uznávají Velký pátek jako den pracovního klidu, například Austrálie, Brazílie, Německo, Kanada nebo Anglie. V Rakousku mají volno jen evangelíci, starokatolíci a metodisté. Ve většině německých spolkových zemích se nesmí pořádat taneční slavnosti a sportovní akce.

Několik desítek lidí na Filipínách tradičně oslavilo Velký pátek sebebičováním a jiní se nechali symbolicky "ukřižovat". Filipíny, kde se ke křesťanství hlásí zhruba 80 procent z 90 milionů obyvatel, si tento svátek připomínají již několik desítek let bičováním a dobrovolným přibíjením věřících na kříže.

Chlapci z mateřské školy v Lanžhotě na Břeclavsku se vydali s hlasitými hrkači do ulic.

Hotely mají ještě volno
V Česku využije řada lidí prodloužený víkend k poslední cestě na hory, případně k jarní chalupářské premiéře. V pondělí je totiž státní svátek. Hory nabízejí poslední možnost lyžování. Horské chaty a hotely si tedy na nedostatek hostů rozhodně nestěžují, volné pokoje se ale ještě najdou.

"Máme tu zhruba 200 lidí," hlásilo například serveru Lidovky.cz horské středisko Špičák v Železné Rudě. Bedřichov v Jizerských horách je ještě přístupný pro ty, kteří si dovolenou rozmysleli na poslední chvíli. "Volné pokoje ještě máme," řekl recepční hotelu Kuncovi, stejná situace je například i v hotelu Helena v Rokytnici nad Jizerou.

Velikonoční počasí:

Počasí ale nebude úplně ideální. V pátek dosáhnou teploty maximálně 11 stupňů. V nížinách bude občas pršet, na horách sněžit.

V sobotu bude také pršet. Rtuť teploměru vyšplhá na 11 až 15 stupňů, na horách na 6 stupňů Celsia. Na severozápadě území bude navíc slabě pršet.

V neděli možná dojde i na bouřky
Neděle bude oblačná až zatažená. Déšť a sněhové přeháňky se přihlásí znovu o slovo. "Objevit se mohou ale i bouřky. Teploty budou stejně jako v sobotu, tedy 11 až 15 stupňů Celsia," řekl serveru Lidovky.cz Josef Hanzalík z Českého hydrometeorologického ústavu. 

A zamračené bude podle předpovědi i pondělí. Ze zatažené oblohy bude celý den pršet, na horách sněžit. Denní teploty spadnou dolů, teploměr ukáže od 5 do devíti stupňů.