Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Venezuela odpočítává hodiny do zvolení Chávezova nástupce

Svět

  10:54
CARACAS - Venezuelané v prezidentských volbách rozhodují, zda uctí památku nedávno zesnulého prezidenta Huga Cháveze tím, že zvolí do čela ropou oplývající země jeho loajálního nástupce a tím i pokračování socialistické cesty, anebo předají moc do rukou mladého vyzývatele slibujícího změny ve prospěch soukromého podnikání.

Nicolas Maduro foto: Reuters

Bývalý řidič autobusu a šéf odborů Nicolás Maduro ani nemusel přemýšlet nad propracovanou prezidentskou kampaní. Prostě si jen nakroutil mroží knír a vyhlásil: "Jedeme dál! Za našeho prezidenta Cháveze!"

A před opozičním kandidátem Henriquem Caprilesem si v průzkumech vybudoval v některých chvílích až dvacetiprocentní náskok. Navzdory tomu, že má pouze středoškolské vzdělání a že vlastně nikdy nebyl považován za vůdčí postavu, pouze velkého obdivovatele a pomocníka oblíbeného Cháveze. Teď má nastoupit na jeho místo a pokračovat v cestě za ideální socialistickou zemí. Volební místnosti se po celé mnohamilionové zemi otevřely v půl sedmé ráno (v půl jedné odpoledne našeho času). Svou občanskou povinnost může od té chvíle splnit 19 milionů registrovaných voličů.

A toho, kdo se postaví proti vůli bývalého prezidenta, stihne stovky let staré macarapanské prokletí, tvrdil Maduro ve vypjaté kampani a odkazoval tak na bitvu u Macarapany z 16. století, kdy španělští kolonizátoři zmasakrovali místní indiánské bojovníky. V předvolební kampani ho prý podpořil ze záhrobí i samotný Chávez, když se mu jednou zjevil v podobě ptáčka.

Bude Chávezův odkaz stačit?

Capriles, jehož soupeř mimo jiné popsal jako dědice Hitlera s fašistickou tváří, nebojuje ani tak s Madurem, jako s odkazem jeho velkého předchůdce Cháveze, jenž ho v podzimních volbách porazil s náskokem 11 procent. A přestože padesátiletý Maduro není tak charismatickou postavou jako jeho velký učitel, s portrétem zesnulého prezidenta v ruce podle všech předvolebních odhadů míří za vítězstvím.

Henrique Capriles

Minimálně má jisté hlasy nejchudší vrstvy obyvatel, které si jeho strana získala štědrou socialistickou politikou dotovanou příjmy z těžby ropy. Jak však opadá sentiment po tryzně za Cháveze, může bohatší a vzdělanější obyvatele zviklat od podpory dosavadního aparátu neblahá ekonomická situace země. Caracas řeší po 14 letech chávezovského socialismu problémy s dvoucifernou inflací, vláda nedávno musela devalvovat třetinu hodnoty místní měny bolívar vůči dolaru a další výhledy také nejsou zrovna optimistické.

To dává šanci Caprilesovi, pro něhož se ekonomika stala ústředním motivem kampaně. O deset let mladší kandidát chce obrátit zahraniční orientaci pryč od současných socialistických partnerů od Kuby po Nikaraguu a motivovat investory tím, že je zbaví strachu ze zestátňování.

Venzuela volbami žije

To se samozřejmě zamlouvá Spojeným státům, pro něž by otevřený Carpiles byl mnohem příjemnějším partnerem než zapřisáhlý "chavista" Maduro.  Rozhodnou však Venezualané, kteří historickým soubojem žijí. Oba politici během kampaně metali plamenná slova a na jejich mítinky chodily desetitisíce příznivců. 

Očekává se také vysoká účast přímo u voleb - zhruba kolem 80 procent. Poslední průzkumy naznačily, že se rozestup mezi kandidáty snižuje, velkým favoritem ovšem stále zůstává Maduro. Jasno bude po sečtení výsledků v pondělí ráno našeho času.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!