21. srpna 2014 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuela chce v obchodech sbírat otisky prstů. Zamezí to prý pašování jídla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Nicolás Maduro vystřídal na prezidentském postě zesnulého Huga Cháveze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolás Maduro vystřídal na prezidentském postě zesnulého Huga Cháveze | foto: Reuters

CARACAS Venezuela zavede v obchodech s potravinami systém snímání otisků prstů, aby omezila pašování dotovaného základního zboží do sousedních zemí. Vytvoření systému nařídil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Venezuelští spotřebitelé se potýkají s chronickým nedostatkem některých výrobků - od oleje na vaření po toaletní papír. Biometrický systém jim znemožní kupovat velké množství jednoho výrobku najednou a měl by problém s nedostatkovým zbožím zmírnit, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

"Vytvoříme biometrický systém... ve všech distribuční a maloobchodních systémech," sdělil v noci na čtvrtek podle Reuters Maduro v televizním projevu. Z jeho výroků ale není jasné, zda systém vznikne v celé zemi, nebo jen v pohraničních oblastech. Vláda podle prezidenta vytvoří také několik výborů na potírání kontrabandu.

Státní regulace cen a systém dotací umožňují Venezuelanům převážet nakoupené potraviny do sousední Kolumbie, kde je se slušným ziskem prodávají. Přímo ve Venezuele kvůli nim vznikly černé trhy, kde se prodává nedostatkové zboží s vysokou přirážkou. V zemi už letos vznikl systém, který má pomocí speciálních zákaznických karet a čteček otisků prstů omezit nákupy ve státních supermarketech. Podle kritiků připomíná systém přídělů v duchu komunistické Kuby.

ČTĚTE TAKÉ:

Maduro nedostatek zboží vysvětluje pašováním, kvůli kterému prý za hranice mizí nejméně 40 procent potravin a léků. Kritici tvrdí, že stavy, kdy se v obchodech nedostává některého zboží, je známkou toho, že socialistické programy vytvořené zesnulým prezidentem Hugem Chávezem přestávají fungovat.

Venezuela minulý týden oznámila, že uzavírá hranici s Kolumbií, aby zabránila pašování potravin a benzinu. Caracas masivně dotuje i pohonné hmoty.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse