Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Parlament ve Venezuele přišel o moc. Nově nesmí obejít dekrety od prezidentových lidí

Svět

  7:39aktualizováno  11:38
CARACAS - Nové venezuelské Ústavodárné shromáždění v úterý postavilo své dekrety nad veškerá zákonná opatření ostatních státních orgánů. Oznámila to agentura AP. Parlament, který ovládá venezuelská opozice, nesmí podnikat žádné kroky, které by nebyly v souladu s rozhodnutím Ústavodárného shromáždění, věrného prezidentu Nicolási Madurovi. Dvanáct amerických zemí legitimitu nového orgánu neuzná.

Venezuelský prezident Maduro tleská během schůzky s dělníky v Caracasu. foto: Reuters

Maduro ustavil Ústavodárné shromáždění, aby z mocenského zápasu vyřadil nejvyšší zákonodárný sbor. Opozice nový orgán považuje za nedemokratický a tvrdí, že prezident se s jeho pomocí chce udržet u moci.

Venezuela na pokraji občanské války? Skupina vojáků se vzbouřila proti vládě

Ústavodárné shromáždění neuznává ani řada zemí včetně Evropské unie. Obnovení demokracie požadují také země skupiny Mercosur, které Venezuele kvůli tomu pozastavily členství v této organizaci.

Madurovo shromáždění o víkendu v jednom ze svých prvních kroků odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která dlouhodobě viní vládu z nedemokratických postupů. Panují obavy, že dalším bude rozpuštění parlamentu, v němž má od loňska většinu opozice a jehož práci už přes rok blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud.

Diktaturu nechceme

Více než desítka zemí Latinské Ameriky a Kanady uvedla, že nebude uznávat kroky nového orgánu, pokud je nepotvrdí ve volbách zvolený parlament. Země se v takzvané Limské deklaraci v metropoli Peru také shodly, že Madurův režim není demokracie.

„To, co vidíme nyní ve Venezuele, je diktatura. Situace takto nemá východisko, musíme konat,“ prohlásil peruánský ministr zahraničí Ricardo Luna. Stejný názor otevřeně vyjádřil i brazilský ministr Aloisio Nunes. „Nemůžeme mezi sebou mít diktátorský režim. Podpořme diplomatickou izolaci režimu, který takto hrůzně trestá svůj lid,“ uvedl v Limě Nunes.

Limská deklarace uznává jako jediný legitimní zákonodárný orgán Národní shromáždění, vzešlé z voleb v roce 2015. V něm má většinu opozice, ale jeho práci blokuje nejvyšší soud, nakloněný prezidentovi Madurovi. Ten proto vyhlásil volby do nového orgánu, které opozice bojkotovala a odsoudila je i řada států a EU. Nový orgán v úterý vyhlásil, že jeho dekrety budou stát nad všemi zákonnými opatřeními ostatních státních orgánů.

Ministři zahraničí či jejich zástupci z 11 zemí Latinské Ameriky a Kanady také v úterý odsoudili porušování lidských práv ve Venezuele, jehož se i podle úřadu vysokého komisaře OSN dopouštějí tamní bezpečnostní složky při potlačování protivládních demonstrací. Od dubna při nich zemřelo přes 120 lidí, většina z nich kulkou policie, armády či ozbrojených skupin podporujících prezidenta.

Limská deklarace vyjádřila také plnou podporu generální prokurátorce Luise Ortegové, kterou o víkendu odvolal nový prezidentův zákonodárný orgán. Ortegová v předchozích měsících mnohokrát kritizovala vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

V Limě se v úterý sešli zástupci Argentiny, Brazílie, Kanady, Chile, Kolumbie, Kostariky, Guatemaly, Hondurasu, Mexika, Panamy, Paraguaye a Peru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!