30. listopadu 2008 19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Venkovský učitel bodoval ve Stockholmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Zuzana Bydžovská a Pavel Liška ve filmu Venkovský učitel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Bydžovská a Pavel Liška ve filmu Venkovský učitel | foto: Foto BontonfilmReprofoto

STOCKHOLM Dvojnásobný úspěch získal film Bohdana Slámy Venkovský učitel na 19. mezinárodním filmovém festivalu ve Stockholmu, který o víkendu vyvrcholil předáváním cen. Představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská převzala cenu pro nejlepší herečku. Cenu za nejlepší kameru porota přiřkla Diviši Markovi. Oznámila to mluvčí tohoto projektu Martina Reková.

"Bydžovskou porota ocenila za neobyčejně důstojné a propracované ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi svým mateřským citem a touhou zbavit se své samoty. Kameraman Marek zabodoval svým vizuálním stylem oslavujícím přírodu a její souznění s lidskými bytostmi. Porota vyzdvihla jistotu, s níž vytváří životem naplněné obrazy, které divákům umožňují získat intimní vztah k postavám filmu," uvedla Reková.

Producent filmu Pavel Strnad byl zprávou nadšen. "Je to superúspěch - hlavně jsem rád kvůli Zuzaně," řekl ČTK. Připomněl, že už při uvedení v Benátkách byly reakce velice kladné a diváci Bydžovské gratulovali. "Jsem rád i za Diviše Marka - vždyť loni dostal na této (stockholmské) přehlídce cenu polský filmař a dvojnásobný držitel Oscara Janusz Kaminski, kameraman Stevena Spielberga," dodal.

Podle Strnada se nyní Venkovský učitel prodává do distribuce v řadě zemí, smlouvy jsou podepsány v osmi z nich. "Sláma odjede záhy uvést tento snímek do New Yorku; v americké distribuci by se měl objevit zřejmě od února," doplnil Strnad.

Film režiséra Bohdana Slámy soutěžil ve Stockholmu v konkurenci dvou desítek titulů. Hlavní cenu festivalu získal americký film čerpající námět z ilegální imigrace do Spojených států Frozen River, vítěz letošní přehlídky v Sundance. Dalším oceněným byl podle Rekové britsko-irský projekt Hunger, držitel ceny Zlatá kamera z Cannes.

Venkovský učitel vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize, Pallas Film (Německo) a Why Not Productions (Francie). Do českých kin byl uveden letos v březnu a v kinech ho zhlédlo téměř 200.000 diváků.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse