Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Konec frašky. Veřejnoprávní média nesmí být rukojmími, žádají umělci po vládě

Česko

  6:00
PRAHA - Řada spisovatelů, herců, profesorů a divadelních ředitelů vyzývá vládu, aby přijala novely zákonů o České televizi a Českém rozhlasu. Ta by podle nich posílila nezávislost veřejnoprávních médií, zlepšila jejich kontrolu, omezila politický vliv a oprostila je od komerčního tlaku. Umělci to píší v otevřeném dopise, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Jedním z těch, kdo dopis podepsali, je i scénárista a herec Zdeněk Svěrák. foto: ČTK

Návrh novel zákonů o České televizi a Českém rozhlasu, který počítá s novým způsobem volby členů rad obou veřejnoprávních médií, dorazil minulý týden do Poslanecké sněmovny. Stávající volba je dlouhodobě kritizována z důvodu, že radní, v jejichž zájmu by mělo být zastupování veřejnosti, mohou být vystavováni politickým tlakům.

O členech, které nejprve navrhují zástupci různých společenských uskupení, totiž následně hlasuje Poslanecká sněmovna. Poslanecký návrh doporučuje zrušení konečného hlasování v dolní komoře Parlamentu.

„Čas dozrál“

„Stávající způsob volby do rad médií veřejné služby přece není nic jiného, než nebezpečné maskování snah lobbistů a některých politiků oslabit média a ovládat je,“ stojí v otevřeném dopise adresovaném členům vlády. Jednou z jeho hlavních iniciátorek je advokátka Hana Marvanová z platformy Svobodu médiím, usilující o nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků.

Dopis podepsal i spisovatel Milan Uhde.

„Jsou-li si této nebezpečné situace vědomy vrcholné politické elity síly ve státě, pak je životně nutné, aby Rady těchto institucí, které jsou nástrojem kontroly občanů, nadále nebyly jmenovány na základě netransparentních zákulisních dohod a manipulací, mnohdy hraničících s fraškou,“ píšou autoři. Citují přitom slova premiéra Bohuslava Sobotky o tom, že v České republice „roste oligarchizace médií a veřejnoprávní média je třeba chránit před populismem.“

Postoj Vlády

Vláda se ve středu postavila neutrálně k poslaneckému návrhu návrhu o změně obsazování rad Českého rozhlasu a České televize. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Úpravy by měly vést podle autorů k lepší kontrole a posílení nezávislosti veřejnoprávních médií.

Umělci jsou přesvědčeni, že „dozrál čas k přijetí dílčí novely zákona o České televizi a Českém rozhlase“. Ta by podle nich měla posílit nezávislost veřejnoprávních médií a umožní pluralitní zastoupení nejrůznějších společenských, sociálních, kulturních, odborných a politických názorových proudů. „Rady vybavuje pravomocemi, které jim umožní vykonávat kontrolu nad plněním poslání médií veřejné služby, aby byl omezen nepřípustný politický vliv a zajištěna autonomie na komerčním tlaku.“

Nepřijetí novely zákona se dle slov umělců může v budoucnu vymstít právě politickým stranám a může ohrozit i kvalitu parlamentní demokracie. „Proto je naléhavě třeba, aby Česká televize a Český rozhlas nebyly rukojmími jakékoliv státní moci. Po příštích volbách už může být pozdě!“ uzavírají.

Volba politiků i organizací

Řada profesních a občanských organizací se na vládu obrátili s plnou podporou novelizace zákona, kterou poslanci navrhují, již koncem listopadu.

Řada profesních a občanských organizací podpořila poslanecký návrh již v listopadu.

Podle aktuálního návrhu by byli členové rad jmenováni přímo zákonem danými organizacemi, možnost dosadit na pozici radních své zástupce by měli ale i parlamentní politické strany. Návrh aktuálně počítá s 22 institucemi, mezi nimi například Akademie věd České republiky, Česká unie sportu, Syndikát novinářů České republiky či Asociace profesionálních divadel České republiky.

Možnost jmenovat své členy by tak dohromady mělo zhruba 30 subjektů. Počet radních by se tak zvýšil na uvedený počet. Rada České televize a Rada Českého Rozhlasu mají v současnosti patnáct, respektive devět členů. Více než třetinu členů by tak volily přímo politické strany. Jako předloha návrhu přitom posloužil model, jímž se volí rady v německých spolkových zemích.

Otevřený dopis vládě České republiky

Vážené členky a vážení členové vlády,

nezpochybnitelným právem občanů je mít svobodný přístup ke kontrole práce jimi volených zástupců. Ve standardně fungujících demokraciích se to projevuje mimo jiné v možnosti veřejnosti platit si službu nezávislých veřejnoprávních médií. Nejsilnějšími nástroji veřejné mediální služby jsou Česká televize a Český rozhlas. Jejich roli dnes ohrožuje rostoucí koncentrace vlastnictví médií, stupňující se prorůstání mediální, ekonomické a politické moci. „Stále roste oligarchizace médií. Těm veřejnoprávním musí zůstat garance nezávislosti, nesmí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám,“ napsal správně na sociální sítě premiér Bohuslav Sobotka. „Veřejnoprávní média je třeba chránit před populismem, který ve skutečnosti maskuje zájem některých politiků ekonomicky je oslabit a poté ovládnout a řídit,“ dodal též premiér.

Jsou-li si této nebezpečné situace vědomy vrcholné politické elity síly ve státě, pak je životně nutné, aby Rady těchto institucí, které jsou nástrojem kontroly občanů, nadále nebyly jmenovány na základě netransparentních zákulisních dohod a manipulací, mnohdy hraničících s fraškou. Stávající způsob volby do rad médií veřejné služby přece není nic jiného, než nebezpečné maskování snah lobbistů a některých politiků oslabit média a ovládat je.

Jsme přesvědčeni, že čas dozrál k přijetí dílčí novely zákona o České televizi a Českém rozhlase. Ta posílí nezávislost veřejnoprávních médií a umožní pluralitní zastoupení nejrůznějších společenských, sociálních, kulturních, odborných a politických názorových proudů. Rady vybavuje pravomocemi, které jim umožní vykonávat kontrolu nad plněním poslání médií veřejné služby, aby byl omezen nepřípustný politický vliv a zajištěna autonomie na komerčním tlaku.

Nástup populistických nacionalistických uskupení a útoky na média v Polsku a Maďarsku vyvrcholily brutálními změnami zákonů a výměnou vedení veřejnoprávních médií za stranické lokaje. Nepřijetí novely zákona se může v budoucnu vymstít právě politickým stranám a může ohrozit i kvalitu parlamentní demokracie. Proto je naléhavě třeba, aby Česká televize a Český rozhlas nebyly rukojmími jakékoliv státní moci. Po příštích volbách už může být pozdě!

13.12.2016

Milan Uhde, spisovatel a dramatik, bývalý předseda Rady České televize; Lída Rakušanová, novinářka; Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity; Jiří Pavlica, hudebník, hudební skladatel; Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR; Stanislav Moša, ředitel Městského divadla v Brně, předseda Asociace profesionálních divadel; Libor Grubhofer, univerzitní profesor; Zdeněk Svěrák, scénárista, herec a spisovatel; Karel Holomek, předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě; Fero Fenič, režisér a producent; Jaroslav Veis, spisovatel, novinář a překladatel; Jiří Voráč, profesor Masarykovy univerzity a bývalý člen Rady ČT a Rady Státního fondu kinematografie; Olga Sommerová, dokumentaristka; John Bok, Spolek Šalamoun, spolek na podporu nezávislé justice v ČR; Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla v Praze; Martin Glaser, ředitel Národního divadla v Brně; Tomáš Töpfer, ředitel Vinohradského divadla v Praze; Petr Dohnal, ředitel Východočeského divadla v Pardubicích; Pavel Hekela, ředitel Moravského divadla v Olomouci; Miroslav Balaštík, šéfredaktor časopisu Host; Jiří Dědeček, předseda Českého centra mezinárodního PEN klubu; Antonín Bajaja, spisovatel, bývalý člen Rady ČT; Josef Holcman, spisovatel; Vladimír Just, teatrolog; Jiří Grygar, astrofyzik, bývalý předseda Rady ČT; Členové prezidia Herecké asociace (Jiří Hromada, prezident, Dana Batulková, Táňa Medvecká, Apolena Veldová, Valérie Zawadská, Vlastimil Harapes, Ondřej Kepka, Stanislav Lehký, Miloš Mejzlík, Luděk Nešleha, Lumír Olšovský, Gustav Řezníček, Jaroslav Someš, Tomáš Turek, Lukáš Vaculík, Marek Vašut, Ondřej Vetchý, Jan Vondráček)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!