Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Veterán Watson nadchl Skotsko

TURNBERRY/PRAHA I když nevyhrál, stal se hrdinou British Open. Devětapadesátiletý golfista Tom Watson se po vyřazení Tigera Woodse v cutu postaral druhým místem o další velké překvapení prestižního turnaje.

Rodák z amerického Kentucky se ve skotském Turnberry dostal ve druhém kole neočekávaně do vedení a první příčku si udržel i po sobotním třetím kole. O výhru přišel až včera v samém závěru, kdy pokazil poslední jamku. Pro vítězství si pak v čtyřjamkovém play off dokráčel Američan Stewart Cink.

Watsonova hra je přesto šokující. Osminásobný vítěz turnaje kategorie major je sice bývalý nejlepší hráč světa, ale tato pozice mu patřila na začátku 80. let. V současné době je na žebříčku až 1347.

Cítím se naprosto klidný A navíc od podzimu hraje s umělým kyčelním kloubem na levé noze...

„Z nějakého důvodu se cítím naprosto klidný. I když jsem pár míčků zkazil, nerozhodilo mě to,“ líčil Watson po třetím kole, které opět poznamenal silný vítr.

Watson tak zůstal krok od historického zápisu. Pokud by totiž celý turnaj vyhrál, stal by se nejstarším člověkem na světě, který triumfoval v majoru. Rekord tak dál drží Julius Boros, který vyhrál v roce 1968 v „pouhých“ osmačtyřiceti letech. Watson měl navíc poslední šanci podobný turnaj vyhrát. Pravidla totiž zakazují start golfistů starších šedesáti let.

Watson pocity vítěze British Open dobře zná. Vyhrál ho celkem pětkrát, poprvé už v roce 1975. O dva roky později diváci v Turnberry sledovali jeho slavný vítězný souboj s legendárním Jackem Nicklausem, který byl později nazván jako „duel pod sluncem“.

Nicklaus už obvykle golf v televizi nesleduje, ale British Open si nenechal ujít. „Toma jsem sledoval. A měl jsem přitom slzy v očích,“ přiznal se. „I kdyby nevyhrál, nic to nemění na faktu, že se jeho hra ve Skotsku stane legendární,“ řekl Nicklaus v sobotu.

„Důchodce“ Watson se prezentoval klidným stylem i silnými údery, kterými nezaostával za soupeři o polovinu mladšími. „Už při Open v roce 2003 jsem byl šokován, jak dobrý v takovém věku je,“ složil Watsonovi poklonu jeho soupeř Australan Mathew Goggin.

***

British Open (par 70): 1. Cink 278 (66+72+71+69), 2. Watson (oba USA) 278 (65+70+71+72), 3. Wood 279 (70+70+72+67), Westwood 279 (68+70+70+71).