Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Veto Senátu odbory netrápí

Česko

Horní komora parlamentu zamítla novelu, která má snížit zdanění zaměstnaneckých výhod

Boj o zaměstnanecké benefity pokračuje. Včerejší veto Senátu dlouho nevydrží. Levice ho chce ve sněmovně zlomit už v úterý.

PRAHA Dopraváci jsou zase o krok blíž svému cíli: nižšímu zdanění zaměstnaneckých výhod. Senát včera sice zamítnul novelu zákona o DPH a vrací ji do sněmovny, protože ale jednal rychle, můžou jeho veto už příští týden přehlasovat poslanci.

Veto horní komory tak vyznívá spíše jako symbolický protest. Názor převážně levicové hlasovací koalice ve sněmovně nezměnilo a ani odboráři si z něj nedělali těžkou hlavu. „Já jsem to čekal. Věřím, že ve sněmovně se najde většina k přehlasování,“ prohlásil senátor ČSSD a předseda konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle informací LN by to mohlo být už v úterý.

„Já žádné obstrukce dělat nebudu. Počítám, že v pondělí to dostane Poslanecká sněmovna,“ prohlásil předseda Senátu Přemysl Sobotka. A poslanci už kalkulují dál. „Požadujeme hlasování hned v úterý, první den řádné schůze,“ napsal LN v SMS zprávě místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A spolehnout se tentokrát může nejen na pomoc komunistů, ale i na hlasy KDU-ČSL. Obě strany chtějí předlohu schválit co nejdříve. „Náš slib platí, budeme hlasovat pro zákon,“ tvrdí lidovecká místopředsedkyně Michaela Šojdrová. Stejně tak je prý její strana připravena přebít případné veto prezidenta Václava Klause. Ten už dříve avizoval, že zákon nepodepíše.

Slib poslanců KDU-ČSL, kteří své hlasy podmínili zrušením stávky plánované na čtvrtek 4. 3., podle Šojdrové neohrozí ani pochybnosti kolem dopadů předlohy na státní rozpočet. „Samozřejmě ale očekáváme, že nám premiér Jan Fischer vysvětlí, jak k těmto rozporům došlo a jaká jsou pravdivá čísla,“ dodává.

Fischer je teď terčem kritiky za to, že při jednání ve sněmovně uvedl nižší sumu, než mu dodal resort financí. „Argument, že dopad na státní rozpočet je v desítkách milionů, není ve shodě s tím, co ministerstvo financí předávalo premiérovi,“ řekl MF DNES náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Podhodnocený odhad prý mohl vytvořit mylný dojem, že peníze nebudou chybět.

Čísla, ze kterých Fischer vycházel, podle deníku vznikla na úřadu vlády. „Dal jsem svým lidem pokyn, ať použijí údaj o desítkách milionů z loňského roku, kdy se vyšší zdanění benefitů schvalovalo,“ tvrdí Michal Frankl, ředitel sekce odborných činností předsedy vlády. O několikanásobně vyšších odhadech přitom prý věděl a stejně tak je znal i premiér.

Fischer se však včera proti Fuksovým výrokům v MF DNES ostře ohradil a bude žádat o vysvětlení ministra financí Eduarda Janotu. Ten je teď ale na dovolené, a tak situaci mírní jeho mluvčí Ondřej Jakob. „Nejde o žádný rozpor. Výpočet je takový, že to nelze přesně stanovit,“ zdůvodňuje různá čísla. Podle něj se pohybují počínaje těmi, která použil úřad vlády a následně Fischer, a konče stamiliony zmiňovanými Fuksou. Jeho vyjádření v MF DNES bylo podle Jakoba možná nešťastné. „Asi to stamiliony budou,“ připustil však Jakob.

Na včerejším jednání Senátu už nicméně informace o zavádějících číslech vyvolaly vlnu kritiky. Rozčílily zejména pravici, která s novelou nesouhlasí. „To je důkaz naprostého selhání vlády,“ zlobil se senátor ODS Tomáš Julínek. Štěch byl naopak k vládě shovívavý. „Jsem přesvědčený, že nikdo neví, jaké z toho budou přínosy pro státní rozpočet, kdyby se ten stav zachoval,“ prohlásil.

***

„Náš slib platí, budeme hlasovat pro zákon,“ potvrzuje lidovecká místopředsedkyně Michaela Šojdrová.

„Nejde o žádný rozpor. Výpočet je takový, že to nelze přesně stanovit,“ zdůvodňuje mluvčí financí různá čísla

Autor: