Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Většímu krveprolití zabránila dopravní zácpa

Svět

  11:45aktualizováno  13:52
OSLO - Norskému atentátníkovi Andersi Behringovi Breivikovi, který zabil 77 lidí, zabránila v mnohem větším vraždění dopravní zácpa, v níž uvízl.

Anders Behring Breivik se přiznal k vražednému řádění na norském ostrově foto: Facebook

Z ostrova Utöya, kam se přesouval, mezitím odjela skupina významných politiků vládní sociální demokracie a také mnoho mládežnických účastníků. Také autobomba v centru Osla měla zřetelně menší účinek, protože Breivik vůz zaparkoval nad kolektorovým tunelem. Vyplývá to z výsledků vyšetřování nedávných masakrů v Norsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Breivik si do scénáře svých krvavých činů zapomněl zakalkulovat dopravní zácpy v době odpolední špičky, napsal norský deník Aftenposten. Trasu z centra Osla k ostrovu si sice při plánování činu několikrát projel a stopoval si čas potřebný pro přesun, nikdy to ale nedělal v době dopravní špičky. Tak se stalo, že se z centra města, kde nalíčil téměř tunovou bombu v dodávce, nakonec přesouval k ostrovu mnohem déle, než čekal. Cestou ho zdržela zácpa v místě jedné dopravní nehody a poté druhá u staveniště tunelu.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Tak se stalo, že z ostrova kolem 15:00 SELČ odjela skupina špičkových politiků v čele s bývalou premiérkou Gro Harlemovou Brundtlandovou, která mládežnický tábor navštívila, a také mnoho mladých účastníků vzápětí ostrov opustilo. Právě k 15. hodině ale chtěl Breivik podle svých plánů na ostrov dorazit, takže by tam mohl zastihnout jak významné politiky, tak mnohem víc účastníků tábora.

Policejní odborníci také zjistili, že nálož v dodávce umístěné u vládních budov mohlo skutečně tvořit asi 950 kilogramů výbušnin. Atentátník tak v údajích zveřejněných ve svém manifestu nepřeháněl, když psal o tunové náloži. Policejní odborník Per Nergaard zprva odhadl sílu nálože podle efektu na okolní budovy stěží na polovinu, tedy na 450 až 500 kilogramů.

Breivikovy oběti a jejich příběhy


Jak ale nyní řekl médiím, musel na bázi dalších poznatků názor změnit. Město mělo štěstí v neštěstí - ukázalo se totiž, že Breivik nevědomky auto zaparkoval nad kolektorovým tunelem, jehož strop se výbuchem zbortil a část síly výbuchu, prakticky jeho polovina, se amortizovala v prostoru podzemního kolektoru.

"Je naprosto unikátní, že tunová bomba zabila za bílého dne v centru města jen osm lidí," řekl Nergaard. Kromě odčerpání poloviny síly výbuchu do tunelu tomu ale napomohla také skutečnost, že v době atentátu - v pátek několik minut po půl čtvrté - už v kancelářích okolních budov s 1600 zaměstnanci bylo asi jen 190 lidí, řekl Nergaard.

21. srpna bude v Norsku den smutku

Norsko uctí památku obětí masakrů celonárodním dnem smutku 21. srpna, bez jednoho dne měsíc po Breivikově činu. Na tryznu budou pozváni přeživší, blízcí obětí, zasahující policisté i personál nemocnic, který ošetřoval zraněné.

Autoři: ,