Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vězeň Novák u soudu. Svědčil v kauze, v níž měl být sám obžalovaný

Česko

  13:23
RAKOVNÍK - Na první pohled je to jen dílčí případ korupce v soutěži o veřejnou zakázku. Ve skutečnosti ale údajně zmanipulovaný tendr ministerstva zemědělství ilustruje, jakým způsobem pracoval Alexandr Novák - vlivný podnikatel, exsenátor a svého času kmotr ODS. Na "špinavou" práci měl své lidi. Proto také v aktuální kauze nakonec figuruje nikoli jako obviněný, ale pouze coby svědek.

Vězněný podnikatel Alexandr Novák u soudu s Michalem Valešem. Za ním sedí obžalovaný podnikatel František Šafránek. foto: MAFRA - František Vlček

U Okresního soudu v Rakovníku proběhlo v úterý hlavní líčení s Michalem Valešem. Obžaloba ho viní z toho, že měl minimálně jednu firmu přesvědčovat k odstoupení z výběrového řízení, které vypsalo ministerstvo zemědělství. Za odměnu měl nabízet částku pět milionů korun.

"Na začátku léta 2012 v objektu bývalé vietnamské tržnice u bufetu U sedmi teček úmyslně nabídl Josefu Svěcenému ze společnosti Ges-Air úplatek ve výši pět milionů korun za to, že jeho společnost, která podala nabídku do výběrového řízení ve veřejné zakázce Letecké ozdravné zásahy v imisemi postižených lesích v letech 2012 až 2014 v objemu 230 milionů korun bez DPH, odstoupí od účasti na této veřejné zakázce," přečetl rozsah obžaloby předseda soudu Marcel Lehečka. 

Novák v pozadí

V této roli měl přitom obžalovaný vystupovat pouze coby "vyslanec" Alexandra Nováka. "Jedna z osob, které vypovídaly, hovořila v tom smyslu, že pan Valeš jednal jako zástupce pana Nováka," uvedl pro Lidovky.cz státní zástupce Milan Jehlík.

Novák v politice

Odsouzený Alexandr Novák byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 působil jako starosta Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Krátce po odsouzení v roce 2012 ale řady ODS opustil. Ve vězení je od dubna letošního roku.

Toto propojení se ale policii prokázat nepodařilo. Protikorupční jednotka se sice během šetření případu zaměřila i na něj, avšak pro nedostatek důkazů policisté jeho stíhání nakonec zastavili a v případu nyní Novák figuruje jen jako svědek.

Nováka, který si momentálně odpykává v teplické věznici čtyřletý trest za přijetí úplatku, přivedla k soudu ozbrojená eskorta. Potvrdil, že Valeše zná. Potkali se prý asi před pěti lety ve firmě Energetické dopravní stavby, v níž je Novák akcionářem. "Pracoval jako letec. Řídil malé dopravní letadlo, které sloužilo zejména manažerům. Tak pětkrát nebo šestkrát jsme spolu letěli, ale to byl náš jediný kontakt," tvrdil u soudu Novák.

Popřel, že by kdy Valeše úkoloval tím, aby Svěcenému nabídl úplatek výměnou za odstoupení ze soutěže. "Nikdy jsem ho o nic nežádal," uvedl Novák. Odmítl také pravdivost svědectví, že se měl on sám se Svěceným, jehož firma se o leteckou zakázku ucházela, nejprve osobně setkat na letišti v Chomutově, odkud Novák pochází.

Obžalovaný Michal Valeš u soudu se svým advokátem Václavem Plachým.

Během vyšetřování případu provedla protikorupční policie u Nováka letos na jaře domovní prohlídku. Jak tehdy uvedl jeho advokát Jan Růžek, policisté neúspěšně hledali "jakési zařízení, které umí měnit hlas v telefonu a rušit hovory". Novák v úterý u soudu řekl, že nic takového nepoužíval. Jakou roli mělo zařízení v případu sehrát, soudce neupřesnil.

Tři zájemci, jedna zakázka

Údajné uplácení nahlásil sám Svěcený, kterému měl být úplatek nabídnut, spolu s Jarmilou Vodňanskou, které o věci řekl. I ona figuruje ve firmách nabízejících letecké služby, podobně jako Svěceného Ges-Air. Obhajoba se proto u soudu snažila naznačit, že může jít jen o konkurenční boj.

"Pan Novák měl organizovat jakousi protiprávní činnost a můj klient to měl podle obžaloby zabezpečovat. Trestní stíhání proti panu Novákovi bylo zastaveno, ale stíhání pana Valeše pokračuje. Mně to tedy přijde velmi zvláštní," komentoval soudní líčení Valešův advokát Václav Plachý.

ČTĚTE TAKÉ:

Do soutěže o veřejnou zakázku na vápnění lesů ministerstva zemědělství se přihlásily celkem tři subjekty. Valeš měl jednat ve prospěch sdružení několika společností, které v soutěži zaštiťovala firma Rovina a.s. V tomto uskupení figurovalo i občanské sdružení Pilotklub Chomutov, které nabízí možnou spojitost s bývalým chomutovským starostou Alexandrem Novákem.

Pro nedostatek peněz zrušeno

Zakázku v hodnotě 230 milionů korun ale nakonec nevysoutěžila ani jedna z firem. Ministerstvo ji totiž zrušilo. "Na základě provedených úsporných opatření v rozpočtu ministerstva zemědělství na rok 2013 zadavatel nedisponuje finančním objemem veřejných prostředků nezbytným pro zajištění předmětu plnění veřejné zakázky," vysvětlil tehdejší náměstek Radek Braum v odůvodnění.

Verdikt nad Valešem, který je obžalovaný z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, zatím u rakovnického soudu nepadl. Soudní líčení bude pokračovat v lednu výpověďmi dalších svědků.

Novák ve věznění

Bývalý senátor a svého času také starosta Chomutova Alexandr Novák si už od dubna odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku. Za tuto transakci hrozilo trestní stíhání i jeho manželce, jak ale server Lidovky.cz informoval, pro nedostatek důkazů ale rakouská prokuratura její případ odložila.