Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vězení za falešné neschopenky

Česko

BRNO Neschopenky si ve zdroj vysokých příjmů přetvořila skupina podvodníků z Brna.

Za rozsáhlé machinace, při nichž státu vznikla škoda bezmála 13 milionů korun, vynesl včera Krajský soud v Brně první tresty pro sedm hlavních organizátorů.

Do podvodu byly zapojeny desítky lidí. Osm let by měla ve vězení strávit brněnská lékařka Alena Kubáčová. Právě její razítko nesly neschopenky pro zaměstnance tří společností, které jim vystavovala, přestože byli zdraví. Majitelé firem je po dohodě zaměstnávali například jako svačináře, avšak za nadstandardní mzdu. Když pak „onemocněli“, státní správa sociálního zabezpečení jim vyplácela nemocenskou. „Mzdové parametry byly nastaveny tak, aby čerpali maximum,“ vysvětlil podstatu podvodu žalobce Rudolf Misák. O získané peníze se dělili. Na neúměrně vysokých sociálních dávkách podvodníci během zhruba tří let stát připravili o 12,5 milionu korun.

„Neschopenky mi ukradli“ Lékařka sama měla za odměnu inkasovat asi 30 tisíc korun měsíčně. „Nic jsem za to nebrala, opravdu jsem nic nedostala,“ tvrdila však po vynesení rozsudku, proti kterému se odvolala. Hájí se tím, že jí někdo již dříve ukradl desítky formulářů neschopenek, které zneužil pomocí padělaných razítek. Podle jejího tvrzení je hlavou podvodu další z odsouzených Michal Rusnák, kterého soud poslal za mříže na deset let.

„Za vybrané peníze si postavil dům a koupil čtyři auta,“ tvrdí Kubáčová. Důkazy však podle obžaloby jasně potvrzují vinu všech odsouzených. „Někteří z obžalovaných se doznali, vinu dokládají i výpovědi svědků, materiály zabavené při prohlídkách bytů a automobilů či odposlechy telefonů,“ upřesnil Misák.

Případem se kvůli odvolání bude zabývat olomoucký vrchní soud. Obžalobě se nevyhnou zřejmě ani někteří z desítek „falešných marodů“, kteří si při rozsáhlém podvodu také přišli na své.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!