Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vězni ve Venezuele při vzpouře založili požár. Zemřelo 68 lidí

Svět

  7:23aktualizováno  18:13
CARACAS/PRAHA - Nejméně 68 lidí zemřelo při středečním požáru na policejním komisařství ve venezuelském městě Valencia, kde podle místních médií založili někteří zadržení oheň ve snaze dostat se na svobodu. Úřad vysokého komisaře OSN ve čtvrtek vyzval venezuelské úřady, aby co nejrychleji vyšetřily příčinu požáru a odškodnily příbuzné obětí.

Rodinní příslušníci mrtvých vězňů truchlí před věznicí. foto: Reuters

Deník ze státu Carabobo, v němž se neštěstí stalo, uvedl, že obětí je asi 78, z toho 10 žen, které byly za vězni na návštěvě.

Zoufalí příbuzní zadržených si stěžují, že jim úřady po tragédii dosud nepodaly informace o jejich blízkých. „Zatím nebyl vydán seznam obětí. Některá těla nebyla zatím identifikována kvůli značnému stupni ohoření,“ řekl místnímu deníku El Carabobeňo poslanec Juan Miguel Matheus. Podle něj zemřelo 68 zadržených a 10 žen, které byly v době neštěstí na návštěvě. Předtím uvedl generální prokurátor Tarek William Saab, že zemřelo 66 vězňů a dvě ženy, které tam v rámci návštěvy přespávaly. 

Příbuzní vězňů se shromažďují před věznicí ve Valencii.
Příbuzní čekají na zprávu o obětech.

Podle představitele státu Carabobo Jesuse Santandera už hasiči plameny uhasili. Příčina neštěstí není zatím známá, podle místních médií oheň založili někteří zadržení ve snaze dostat se na svobodu. Generální prokurátor uvedl, že pověřil čtyři prokurátory objasněním toho, co se stalo. Desítky zadržovaných pravděpodobně zahynuly poté, co se nadýchaly kouře.

Příbuzní chtěli zasáhnout, policie použila slzný plyn

Před budovou se po tragédii shromáždily desítky lidí, kteří mají v celách uvnitř komisařství své blízké. „Neřekli nám vůbec nic. Žádám, aby s nimi nezacházeli jako se psy, nepolívali je benzinem, nestříleli do nich jako do nějakých psů,“ řekla listu El Universal matka jednoho z mužů zavřených v policejní cele Lissette Mendozaová. Její devatenáctiletý syn byl podle ní zadržen pro podezření z krádeže a ona o jeho osudu nemá žádné informace.

Když se příbuzní pokusili dostat dovnitř budovy, policie proti nim použila slzný plyn.

Vláda později v tiskovém prohlášení vyjádřila rodinám obětí soustrast a slíbila jim pomoc s pohřby jejich zemřelých příbuzných.

Podle nevládní organizace Okno ke svobodě (VAL) přispěly k tragédii podmínky na komisařství, které jsou ve Valencii stejně nevyhovující jako v ostatních částech země. „Na všech komisařstvích ve Venezuele jsou stejné nebo ještě horší podmínky, jsou přeplněná, je tam nedostatek potravy a šíří se nemoci,“ uvedl podle deníku El Nacional ředitel organizace zabývající se situací vězňů ve Venezuele Carlos Nieto. Přeplněnost cel odhaduje VAL na 400 procent. Problémem bývá i snadná dostupnost drog a zbraní v celách, kterou umožňují mnohdy zkorumpovaní úředníci.

Během loňského roku zemřelo podle VAL kvůli násilnostem, podvýživě či nemocem ve venezuelských celách 65 lidí.

Vzpoury ve venezuelských věznicích jsou častým jevem, obvykle jde ale o boj skupin soupeřících o moc.

Středeční požár ve Valencii je druhým nejtragičtějším neštěstím ve věznicích v zemi za poslední čtvrtstoletí. Nejvíce obětí (108) zemřelo při vzpouře a následném požáru ve věznici Sabaneta ve městě Maracaibo v lednu 1994.

Autor: