4. ledna 2010 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věznice kvůli novému trestnímu zákoníku opustilo 296 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Díky novému trestnímu zákoníku byli dnes propuštěni někteří vězni. Na snímku propuštění vězni odcházejí z věznice v Příbrami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Díky novému trestnímu zákoníku byli dnes propuštěni někteří vězni. Na snímku propuštění vězni odcházejí z věznice v Příbrami | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA České věznice 1. ledna opustilo 296 lidí, kteří byli odsouzeni nebo vazebně stíháni za kriminální činy, jejichž trestnost od začátku roku zrušil nový trestní zákoník. Počet propuštěných je definitivní, řekl dnes mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Na svobodě se ocitlo 290 lidí z výkonu trestu a šest vazebně stíhaných.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová minulý týden uvedla, že propouštění se týká pouze drobných skutků, které po 1. lednu nejsou trestné. "Nepůjde tedy o žádné násilníky, ani nebezpečné pachatele," uvedla prostřednictvím své mluvčí Jitky Zinke.

Podle ministerstva spravedlnosti šlo o druhé největší propouštění vězňů v souvislosti se změnou legislativy. Na přelomu let 2001 a 2002 podle úřadu opustilo věznice kolem 3000 lidí.

Trestní zákoník, který 1. ledna nabyl účinnosti, ruší například trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou méně než 5000 korun.

Propuštěni byli i lidé odsouzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující hodnotu 5000 korun. Podle nového trestního zákoníku se totiž bude pachatel zodpovídat pouze z přestupku, za který mu vězení nehrozí.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz