Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Autobus MHD vs. vlak. Po srážce byla všude krev a přes 50 'zraněných’

Česko

  16:50
PRAHA - Zdemolovaný autobus ležící na boku, poškozený vlak, nářek, zranění a krev. Více než 100 hasičů a přes 30 záchranářů v pražské Michli zasahovalo u srážky autobusu MHD a vlaku. Šlo však jen o velké cvičení složek Integrovaného záchranného systému Vlak 2017.

Další pacient. foto: Vojtěch Gibiš, Lidovky.cz

Pražskou Michlí po 11. hodině zněly sirény a blikaly desítky modrých světel. Zásah při cvičení věrně simuloval, jak by vypadala situace po srážce autobusu a vlaku. „Denně jsme bohužel svědky nerespektování výstražných zařízení na železničních přejezdech napříč celou Českou republikou. Jasně hovoří i čísla z drážních a policejních statistik. Jen za rok 2016 došlo k 175 nehodám na přejezdech, které si vyžádaly 45 úmrtí a dalších sedm desítek zranění. Stále častějšími viníky nehod je skupina řidičů, u které by to nikdo nečekal. Jedná se o řidiče profesionály. A právě střetnutí vlaku s nákladními vozy či dokonce autobusy, patří k těm nejtragičtějším,“ vysvětlil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podle scénáře cvičení řidič autobusu vjel na přejezd na červenou, kde ho smetl projíždějící osobní vlak. Tvůrci cvičení v Depu kolejových vozidel opravdu jedním vozem vlaku narazili do autobusu, který pak skončil na boku. Šedesát figurantů pak v obou dopravních prostředcích představovalo zraněné a mrtvé cestující. Měli věrně udělaná zranění, byli celí od krve. Ta byla i všude na autobusu a okolí.

Takhle vypadali „zranění“ před příjezdem záchranářů.

Ranění křičeli, někteří se chovali hystericky - byli v šoku. Zásah byl tak náročný i pro první dvě jednotky hasičů, kteří na místo dorazili jako první. Po nich následovaly posádky záchranné služby a policisté. Postupně pak dojížděli další a další záchranáři a hasiči z celé Prahy.

Vyprošťování lidí z autobusu se dělala vytvořeným otvorem ve střeše, někteří zranění byli tak zaklínění, že vyprošťování trvalo přes hodinu. Protože v místě havárie bylo málo místa, utvořili záchranáři místo pro odsun pacientů několik stovek metrů dále. Raněné tak hasiči nosili na nosítkách, nebo vozili na ručních „minidrezínách“ po kolejích.

Cestující vyproštěný po několika desítkách minut.

„Není otázkou zda se podobný scénář někdy odehraje, ale pouze kdy k tomu dojde. Podobná cvičení jsou nesmírně důležitá. Až totiž přijde ten okamžik, kdy se nehoda stane realitou, budeme mít již jasně vyzkoušené a natrénované jednotlivé činnosti. Šance na přežití zraněných tak budou zase o něco vyšší,“ dodal po akci velitel zásahu Miloš Němec.

Kolejová „sanitka“ s ručním pohonem.
I oblečení dostalo zabrat.

„Hlavní pozornost byla soustředěna na záchranu osob, jejich jasné a precizní roztřídění podle druhu a míry zranění a příprava jejich následného transportu do nemocničních zařízení. Na místě jsme měli i speciální techniku nasazovanou při podobných hromadných neštěstích. Právě dokonalá spolupráce s ostatními složkami je pro nás v případě neštěstí zásadní. Pokud funguje jak má a všichni znají své role, můžeme se pak maximálně soustředit na zdravotní stav pacientů,“ dodal ředitel ZZS hl. m. Prahy Petr Kolouch.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!