Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: V ruském ‚vojenském Disneylandu‘ při rekonstrukci znovu dobyli Říšský sněm

Svět

  15:27
MOSKVA/PRAHA - Téměř dva tisíce lidí se o víkendu zúčastnili věrné historické rekonstrukce útoku Rudé armády na berlínský Říšský sněm. Odehrála se v ruském „vojenském“ Disneylandu, zábavním parku s armádní tématikou poblíž Moskvy. Repliku německé vládní budovy Rusové stavěli poslední dva měsíce na popud ministra obrany Sergeje Šojgu.

Dobrovolníci v sovětských uniformách dobyli maketu Říšského sněmu ve „vojenském“ Disneylandu u Moskvy. foto: Twitter: @JulianRoepcke

Ministr byl i mezi několika tisíci návštěvníků, kteří v neděli sledovali, jak nadšenci v historických uniformách útočí na Říšský sněm a vztyčují na jeho střeše vlajku Sovětského svazu.

Za nezávislou Kalifornii bojoval s pomocí Kremlu neúspěšně. Tak se do Ruska přestěhoval

Do akce byla zapojena i historická technika. Nad hlavami vojáků i diváků burácely motory letadel a po poli se proháněly tucty dobových tanků. Na záběrech ruské státní televize se to hemžilo explozemi, střelbou a muži v nacistických uniformách padajícími k zemi uprostřed plamenů.

Zástupce ředitele Vlasteneckého parku Vladislav Pedenko podle britského listu The Guardian uvedl, že šlo o největší rekonstrukci historické události z období druhé světové války na ruském území. Celkově její příprava trvala 6 měsíců.

Ruský prezident Vladimir Putin slavnostně otevřel zábavní park v městečku Kubinka asi 60 kilometrů za Moskvou v roce 2015. Jeho hlavním účelem má být učení mladých Rusů o vojenské historii jejich země. Sovětské vítězství v druhé světové válce je Putinovou administrativou prezentováno jako základní kámen moderního Ruska.

Právě vyvěšení sovětské vlajky na Říšském sněmu v květnu 1945 několik dní před kapitulací nacistického Německa je jedním z ikonických momentů sovětského válečného snažení.

Ministr obrany Šojgu oznámil už v únoru, že bude vybudovaná replika německé budovy. Vojenští kadeti si díky tomu podle něj mohli vyzkoušet „vtrhnutí nejen do nějaké barabizny, ale do skutečné budovy“. První pohled na ni však vyvolal zdvižená obočí, protože se nejednalo o Říšský sněm, který obsadili před 72 lety Rusové, ale šlo o repliku moderní zrekonstruované verze se skleněnou kopulí na jejím vrcholku.

Autor: