Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Burgr a dýňový krém za 34 korun? V soutěži školních obědů zazářily Otrokovice

Události

  6:00
PRAHA - Králičí burger s houbami, pohankou a rýží, dýňovo-mrkvový krém s čočkou, salát z červené řepy a ovoce v jogurtu připravila v soutěži o Nejlepší školní oběd vítězná Základní škola Mánesova z Otrokovic. Soutěž, které se zúčastnilo 89 škol, měla za cíl ukázat, že školní stravování je prostředkem v boji proti dětské obezitě. Druhá skončila jídelna základní a mateřské školy Velký Beranov a třetí kuchaři jídelny Střední průmyslové školy dopravní z Plzně.

K obědu měli soutěžící připravit menu z králičího masa v hlavním chodu a mléčný dezert. Suroviny nesměly stát více než 34 korun. „Recepty byly opravdu originální a řada z nich by uspěla i v restauracích,“ uvedl člen poroty Petr Stádník. „Zeleninové polévky doplnilo tradičně i moderně připravené libové králičí maso, v několika jídelnách i se zeleninovým salátem. I mezi mléčnými dezerty jsme našli jak klasické sladkosti jako tvarohové krémy, tak například pohanku s pudinkovým krémem či ořechovo-mrkvové řezy s ricottou,“ uvedla ředitelka soutěže Alena Strosserová.

Nejlepší školní oběd: hráškový krém a losos s kaší

Podle členky poroty a metodičky školního stravování v Brně Anny Packové většina školních jídelen kvalitu stravy zlepšuje. Úroveň školní jídelny podle ní závisí nejen na personálu ale i na strávnících. „Pokud do některé školy chodí především strávníci, kteří milují klasickou českou kuchyni a paní kuchařka tam vystoupí s originálními kreacemi, tak narazí. A nebude se strávníky bojovat dlouho, protože pro ni je prioritou, aby se děti najedly,“ řekla Packová, která se zasazuje proti jídelním automatům na školách.

„Automaty v základních školách nemají své místo. Nabízený sortiment je tolik lákavý, že jim nemůžeme zazlívat, že ho volí. A samozřejmě, když si zvolí nějaký slazený nápoj a brambůrky z přístroje, tak nebudou mít v poledne chuť na špenátovou polévku a králíka na zelenině,“ dodala.

Ministerstvo školství chystá změnu spotřebního koše, podle něhož se má určovat složení stravy ve školních jídelnách. Současná norma předepisující množství jednotlivých skupin potravin je čtvrtstoletí stará. Předpis by se měl inovovat v souladu s moderními poznatky o zdravé výživě. Změnu podporuje občanská iniciativa Skutečně zdravá škola.

Autor:

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...