29. srpna 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Video

Jak žil král Himaláje Jaroš pod horou K2? Pil pivo a jedl knedlíky

První český král Himaláje Radek Jaroš dohlíží na své poddané v táboře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První český král Himaláje Radek Jaroš dohlíží na své poddané v táboře. | foto: Youtube.comReprofoto

PRAHA Žít v 5050 metrech pod zrádnou horou K2, není žádná legrace. I tak si ale expedice Radka Jaroše dopřávala české knedlíky a plzeňské pivo. Unikátní sestřih filmařů dokumentu Cesta vzhůru představuje základní tábor a jeho jednotlivé části.

Filmaři dokumentu Cesta vzhůru o Radkovi Jarošovi se serverem Lidovky.cz podělili o unikátní sestřih ze života v základním táboře ležícím v 5050 metrech pod zrádnou osmitisícovkou K2. Táborem provádí redaktorka České rozhlasu Lucie Výborná, která se expedice účastnila spolu s horolezci a filmařským štábem.

Ve videu jsou lehce humoristickou formou ukázány detaily ze života v nepříznivých podmínkách pod horou. I tak si ale expedice dokázala vybudovat příjemnou atmosféru dovezenými surovinami z Čech. K jídlu tak nechyběly knedlíky ani plzeňská piva. „První expedice, na které jsem jezdil, byly tak hladové, že jsem se vrátil třeba o 11 kilogramů hubenější. Z těch dvaceti expedic jsou dvě, kde si takhle jíme,“ přiznává ve videu Jaroš.

Na snímku jsou ukázány i podmínky, ve kterých musel štáb střihat své reportáže a materiál pro připravovaný dokument. „Problém byl, abychom kameru na K2 nějak nabili. K dispozici byla sice solární elektrocentrála, ale nějak nám nedošlo, že slunce nemusí svítit pokaždé,“ přiznal v rozhovoru pro server Lidovky.cz producent dokumentu Richard Němec. (více ZDE)

Sestřih z tábora má podpořit crowdfundingovou kampaň, díky níž se štáb snaží získat potřebné peníze k dokončení dokument. Před pár dny se už podařilo překonal více jak 50 % z požadované částky. Mecenáši tak mají možnost si film ještě před dokončením přeobjednat. 

Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?