5. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Video

V Kolíně nad Rýnem začaly masopustní oslavy. Silvestrovské útoky lidi neodradily

KOLÍN NAD RÝNEM V německém Porýní ve čtvrtek začaly tradiční karnevalové slavnosti. Zvláštní pozornost se upírá především na Kolín nad Rýnem, největší město spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se loni o silvestrovské noci odehrála řada útoků na ženy, které jsou připisovány pachatelům severoafrického či arabského původu. Ani vytrvalý déšť, ani silvestrovské útoky ve čtvrtek ale tisíce lidí od účasti na reji masek neodradily.

Karnevalové veselí v Porýní začalo většinou v 11:11 SEČ takzvaným babím masopustem (Weiberfastnacht), kdy vládu nad mnoha městy tradičně přebírají ženy. Většinou se nese ve znamení pestrých masek a honu na kravaty, jejichž části bujaré hloučky žen odstřihávají kolemjdoucím mužům. V Düsseldorfu, Wormsu či Trevíru ve čtvrtek maškary obsadí i radnice.

Na tradiční podobě karnevalu se v Kolíně nad Rýnem ani většině ostatních měst na západě Německa navzdory silvestrovským útokům nic nemění. V ulicích Kolína ale hlídkuje mnohem více policistů než obvykle, zhruba 2500.

Na veselí dohlížejí také zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur, kteří účastníky karnevalu na některých místech kontrolují. Lidé prohlídky přijímají bez námitek. Kromě skutečných policistů jsou v ulicích také desítky osob v maskách strážců veřejného pořádku.

ČTK