9. března 2016 6:28 Lidovky.cz > Zprávy > Video

Zoo v Hluboké nad Vltavou loni navštívilo 250 tisíc lidí. Lákají je vzácní medvědi plaví

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU Jihočeskou zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou, která jako jediná zoo v Česku a v západní Evropě chová medvěda plavého, navštívilo loni více než 250 tisíc lidí. Je to v podstatě stejně jako v roce 2014. Největší zoo v jižních Čechách chová přibližně 360 druhů zvířat. Některé z nich si může veřejnost adoptovat, nebo se stát jejich patronem.

Návštěvníci mohou v Hluboké nad Vltavou vidět mravence zrnojeda stejně jako losa evropského. Od konce ledna zde žijí také tři zmije milóské, které zoo získala z Německa. „Jde o nejjedovatější druh hada v Evropě. Patří k poměrně vzácným a méně chovaným druhům zvířat, v přírodě je známá jen ze čtyř ostrovů v Egejském moři. Na největším z nich, na ostrovu Milós, se jejich populace odhaduje pouze na 1500 až 2000 jedinců. Tato zmije je tedy ohrožená vyhubením,“ řekl zástupce ředitele zoologické zahrady Roman Kössl.

Nejvzácnějším druhem, který zoo chová, je však medvěd plavý. Ve volné přírodě se vyskytuje velmi řídce a jen v nepřístupných a nepřehledných vysokohorských oblastech postsovětských středoasisjkých republik, v Nepálu, Indii, Pákistánu nebo Tibetu. „U nás žijí tři medvědi plaví a žádná jiná zoo jižně a severně a dál na západ od nás je nechová,“ uvedl Kössl. Platí to i pro africký nebo americký kontinent a Austrálii, dodal.

ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.