22. prosince 2008 9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vietnamci jsou výnosný byznys

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 34Diskuse
Vietnamci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vietnamci | foto: Lidové noviny

PRAHA „Lidi bez práce může zneužít mafie,“ říká Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

* LN Bratry z Vietnamu, se kterými jsem mluvila, najala Škodovka přes agenturu. Přesto před odletem zaplatili každý sedm tisíc dolarů. Napadá vás - komu a za co?
Oni vám pochopitelně neřekli, komu platili. I pro nás je složité to zjistit. Když se na to lidí zeptáte, neřeknou to. Stal se z toho ale mnohamiliardový byznys - pro zprostředkovatele ve Vietnamu i u nás. I solidní agentura má ve Vietnamu partnery, kteří po těch lidech něco chtějí. Platí jim, protože si myslí, že bez nich vízum nedostanou. Z našeho pohledu může být krize v něčem pozitivní. Je šance systém změnit. Aby, pokud krize opadne a budou opět třeba zahraniční pracovníci, fungoval bez těchto prostředníků.

* LN Jak se podle vás dá zaběhlý systém změnit?
Jednou z cest je například uzavření mezivládní dohody s Vietnamem o podmínkách, za kterých budou nabíráni pracovníci. Mandát k výběru by měly jen vybrané kontrolované agentury a spolupracovalo by se i přímo se zaměstnavateli. Zároveň by se měla udělat kampaň, aby lidé ve Vietnamu věděli, že mohou o vízum požádat sami a nemusí platit zprostředkovateli. I o tom, jaká je realita v ČR, aby nepodléhali lživým slibům a věděli, jak se bránit.

* LN Co bude s lidmi, kteří přijdou o práci a kvůli dluhům se nechtějí vrátit do Vietnamu?
Snadno spadnou do nelegálního postavení. A jsou bohužel zneužitelní, někteří udělají cokoliv, jen aby dluhy splatili. Může jim být například nabízena práce v pěstírnách marihuany nebo nelegálních výrobnách cigaret.

* LN Vaše organizace provozuje v Hanoji callcentrum, které mělo omezit korupci kolem udělování víz. Daří se to?
Naše organizace byla oslovena proto, že taková callcentra provozuje i pro jiné státy po celém světě. A česká ambasáda sama nemohla zvládnout ty obrovské počty žádostí. Do Česka přicházelo v posledních letech proti jiným zemím velké množství Vietnamců. Ale i IOM byla zaskočena problémy a tlaky, které nikde jinde nezažila. Linka byla opakovaně někým zvenčí narušena, nedalo se na ni proto dovolat.
  • 34Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!