17. listopadu 2008 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vietnamci nedostanou víza

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 152Diskuse
Ministr vnitra Ivan Langer navrhl pozastavení vydávání víz občanům Vietnamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Ivan Langer navrhl pozastavení vydávání víz občanům Vietnamu. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Občané Vietnamu nesmí do Česka. Takto na svém nedávném zasedání rozhodla vláda. Důvodem je podezření, že se mezi zdejšími Vietnamci stále více rozmáhá mafiánské chování.

Česká ambasáda v Hanoji proto nebude minimálně do konce letošního roku vydávat vietnamským žadatelům vstupní víza.

„Musíme připravovat konkrétní opatření, tak, abychom byli schopni Českou republiku ochránit od páchání trestné činnosti,“ řekl České televizi, která na problém s vízy upozornila, ministr vnitra Ivan Langer. Další podrobnosti ministr neuvolnil, vláda totiž o vízech pro vietnamské občany rozhodovala v utajovaném režimu.

Dočasné pozastavení vydávání víz navrhl svým vládním kolegům právě Langer. Opíral se přitom o utajenou analýzu, již zpracoval jeho resort s ministerstvem zahraničí na základě informací dodaných policií a tajnými službami. Z analýzy plyne, že mafiánské chování Vietnamců souvisí především s paděláním značkového zboží, s daňovými úniky a pěstováním marihuany určené pro pokoutní prodej.

Víza za úplatek
Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter označil pozastavení vydávání víz pro Vietnamce za „mezinárodní ostudu“. Rozhodnutí vlády totiž podle jeho názoru „paušalizuje všechny Vietnamce do role kriminálníků“.
Winter také tvrdí, že vinen je českou stranou dlouhodobě neřešený systém vydávání víz na ambasádě v Hanoji, ze kterého tyjí „vietnamští mafiánští zprostředkovatelé“. Na tento nešvar upozornily LN před dvěma týdny.

Vízum do České republiky nedostane podle Wintra kvalifikovaný, bezúhonný nebo vzdělaný Vietnamec, ale prostě ten, který vietnamským zprostředkovatelům dá úplatek v obvyklé výši 2700 dolarů. Ti Vietnamci, kteří úplatek odmítnou, nemají podle Wintra na vstup do Česka žádnou šanci.

„Stovky kvalifikovaných a českými zkušebními komisaři ve Vietnamu přezkoušených Vietnamců pracovní víza nedostaly... ale tisíce nových stánkařů víza za účelem podnikání ano, protože pouze oni byli ochotni zaplatit,“ tvrdí Winter. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jakoukoliv kritiku odmítá. Do korupce podle něj nejsou zapojeni zaměstnanci české ambasády, a jde proto o „čistě vietnamskou záležitost“.

Svůj postup bude muset vláda zřejmě vysvětlit ve sněmovně. „Tak radikální opatření svědčí o tom, že je tam problém, a velký. Od ministerstva zahraničí jsme asi nedostávali úplné informace. Budu se ptát, jak je to možné,“ míní šéf zahraničního výboru sněmovny za ČSSD Jan Hamáček.


CO SE DĚJE VENKU VE FRONTĚ, TO NEOVLIVNÍME
Bylo to velice nepřehledné. Viděli jsme, že imigrace už byla dosti řízená, vysvětluje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, proč vláda pozastavila vydávání víz Vietnamcům.

LN: Vláda na svém zasedání pozastavila do konce roku vydávání víz občanům Vietnamu. Proč k tomuto kroku sáhla?
To je opatření, které považuje ministerstvo vnitra za nutné, a já souhlasím. Bylo to velice nepřehledné, viděli jsme, že, řekněme, ta imigrace už byla dosti řízená. Když se podíváte na ty počty, tak v poslední době rostly. Spousta věcí nám prostě neseděla.

LN: Pak se nabízí otázka, jestli to především nebyla chyba české ambasády v Hanoji. Podle některých svědectví tady vydávání víz často provázela korupce. Mluvilo se dokonce o téměř třech tisících dolarů, které musí tito lidé složit...

Podívejte se, tomu všemu jsme zamezili, jak jsme to přeorganizovali. To nebyli naši lidé. A ovlivnit věci, které se třeba děly v dlouhé řadě před ambasádou, nemůžeme. To už totiž není naše území, to je již území Vietnamu.

LN: Jestli tomu dobře rozumím, tak personálu ambasády v Hanoji tyto praktiky za vinu nedáváte?
To bylo mimo, mimo budovu. To bylo, prosím, tam, jak stáli před budovou ve frontě. To opravdu byla čistě vietnamská záležitost.

LN: Z toho plyne, že ministerstvo personál ambasády nechce nijak postihnout?

Jak lze někoho postihnout bez provinění?

LN: Dojde po Novém roce na české ambasádě v Hanoji k obnovení vydávání víz?
K tomu jistě časem dojde, ale i tady je na vnitru, aby v této záležitosti rozhodlo.

(drv)


  • 152Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz