1. března 2010 10:29, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Viktor Janukovyč je v Bruselu, EU vyzývá Ukrajinu k reformám

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Viktor Janukovyč s José Barrosem v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč s José Barrosem v Bruselu | foto: ČTK

BRUSEL O nutnosti hospodářských reforem jako nezbytné podmínky pro rozšíření spolupráce Ukrajiny s Evropskou unií v Bruselu hovořil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Janukovyč je v Bruselu na krátké návštěvě, která je jeho první zahraniční cestou ve funkci hlavy státu.

Barroso na tiskové konferenci po setkání potvrdil, že provedení reforem je předpokladem jak pro uvolnění zablokované půjčky Mezinárodního měnového fondu (MMF), tak i pro stabilizaci role Ukrajiny jako partnera Evropy při transportu ruského zemního plynu. Zvlášť zdůraznil potřebu schválení státního rozpočtu Ukrajiny na letošní rok a odstranění rozpočtového provizoria.

Ukrajina nemá v současné době možnost využít přislíbené půjčky MMF, protože parlamentem loni prošel zákon o zvýšení minimální mzdy, který porušil dohodnutá rozpočtová pravidla. Tíživá ekonomická situace, umocněná ekonomickou a vnitropolitickou krizí, vyvolala i stav rozpočtového provizoria.

Barroso rovněž zdůraznil potřebu reformovat ukrajinský systém tranzitních plynovodů tak, aby se Ukrajina stala stabilnějším partnerem spojujícím Evropskou unii s Ruskem jako dodavatelem suroviny. Očekává se, že potřebný příliv prostředků do plynárenského sektoru Ukrajině zajistí investoři jak z Evropské unie, tak i z Ruska.

Bezvízový styk mezi Ukrajinou a EU?
Barroso na tiskové konferenci zdůraznil přátelský charakter vztahů s Ukrajinou, nicméně zdůraznil, že partnerství vyžaduje otevřenost. Opakovaně podtrhl, že obě strany přistupují ke vzájemnému dialogu velmi pragmaticky.

"Pro EU je klíčové, aby nové ukrajinské vedení zajistilo v zemi stabilitu. Jak toho dosáhne, je jeho věcí," řekl Barroso. Šéf Evropské komise se rovněž zmínil o možnosti zavedení bezvízového styku mezi Ukrajinou a EU, který ukrajinská veřejnost považuje za jeden z hlavních cílů integrace. Barroso se ovšem omezil na konstatování, že obě strany zahájí práci na "vytvoření časového plánu".

Janukovyč novinářům řekl, že evropská integrace je klíčovou záležitostí ukrajinské zahraniční politiky. "Chápeme, co od nás Evropa požaduje: reformy. Jsme připraveni řešit klíčové problémy, chceme být realisty." Pokud jde o vztahy s NATO, jejich rozvoj bude podle ukrajinského prezidenta pokračovat, ale "dosavadní status Ukrajiny se nezmění".

ČTK
Najdete na Lidovky.cz