10. června 2018 6:53 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vinaři z Troji začali vyrábět perlivá vína, možná zvětší vinice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Trojští vinaři z vinice svaté Kláry v Botanické zahradě hl. m. Prahy v letošním roce kromě tichých vín vyrobili poprvé i perlivý mok, celkem 4000 lahví. Přemýšlí i o rozšíření vinic o zhruba dva hektary na pozemcích směrem ke Kralupům nad Vltavou, řekl vinař Martin Beránek. V Praze je kolem 12 hektarů, svatá Klára je po Salabce druhou největší. V botanické zahradě se réva pěstuje na 3,5 hektaru plochy.

Počasí podle Beránka prodejům perlivého vína přeje. „Vyrobili jsme 2000 lahví Rulandského šedého a 2000 lahví Modrého portugalu Rosé,“ řekl Beránek, podle kterého je již zhruba čtvrtina lahví prodána. Loni vinaři sklidili společně s dobrovolníky 28.240 kilogramů hroznů, což bylo o několik tun více než předloni. Sklízí se pouze ručně, svah v botanické zahradě je prudký. „O dobrém roce hovoříme, když panuje slunečné počasí v září a říjnu, což se loni bohužel nestalo,“ dodal Beránek.

Letos je méně srážek, což je podle něj pro révu s hlubokým kořenem výhodné. „Oproti průměrnému roku je vegetační cyklus posunutý zhruba o pět týdnů. Už má bobule o velikosti hrášku. Kdyby to takhle šlo dál, tak na začátku září bychom mohli začít sklízet a pak si vzít dovolenou,“ dodal.

Podle poslední situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství z oblasti vinařství bylo v ČR předloni 17.700 hektarů vinic, vinnou révu pěstovalo 18.200 lidí. Mezi nejčastějšími pěstovanými odrůdami byly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský z bílých odrůd, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré z modrých odrůd.

ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.