13. listopadu 2012 12:45, aktualizováno  13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vinu odmítám, řekl u soudu kapitán tankeru Prestige

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tanker Prestige se potopil v roce 2002. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanker Prestige se potopil v roce 2002. | foto: Reuters

MADRID Na den přesně deset let poté, co u břehů Galicie havaroval tanker Prestige, začalo v La Coruni hlavní líčení ostře sledovaného procesu s kapitánem lodi a dalšími dvěma obžalovanými.

Svou obhajobu pronesl řecký kapitán tankeru Apostolos Manguras, kterému spolu se strojníkem Nikolaosem Argyropurosem hrozí 12 let vězení. Kapitán u soudu vinu odmítl. Tvrdí, že nevěděl o špatném technickém stavu lodě.

Třetím na lavici obžalovaných je tehdejší zástupce španělské námořní plavby José Luis López - Sors, pro kterého prokurátor požaduje pětiletý trest. Čtvrtý údajný viník, kterým je první důstojník tankeru, se před spravedlností skrývá.

Tanker Prestige se potopil v roce 2002.

Hlavní obžalovaný Manguras dnes odmítl jakoukoli vinu na katastrofě, neboť prý nebyl podrobně informován o špatném stavu plavidla. Zdůraznil, že technických prohlídek tankeru se neúčastnil. Soudce má rozhodovat, do jaké míry jsou muži odpovědní za to, že u španělských břehů Atlantiku vyteklo do moře přes 60.000 tun ropy, která způsobila škodu vyčíslenou na 4,4 miliardy eur.

Proces je ve Španělsku středem mimořádné pozornosti a bude trvat do září příštího roku. Podílet se na něm bude 27 prokurátorů a 70 advokátů, vyslechnuto bude 140 svědků včetně bývalých členů španělské vlády.

Tanker Prestige patřící liberijské firmě vyplul pod bahamskou vlajkou z Lotyšska a převážel 77.000 tun ropy do Singapuru. Loď provozovaná řeckými rejdaři byla stará 26 let a u španělských břehů z ní 13. listopadu 2002 začala unikat ropa. Španělé ji proto nechali odtáhnout na volné moře, kde se 19. listopadu plavidlo rozlomilo a potopilo.

U španělských břehů Atlantiku vyteklo do moře přes 60.000 tun ropy

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz