Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vířivka pro sinice je hotova

Česko

Voda bude bublat, vydrží déle čistá. Po loňském vypuštění větší části Brněnské přehrady přichází další fáze boje se sinicemi.

BRNO Tři metry pod hladinou Brněnské přehrady je ukotveno dvacet aeračních věží. Část z nich už se brzy změní v srdce netradičních vířivek - začnou provzdušňovat vodu, aby zhoršily životní podmínky pro sinice.

Pět věží bude přehradu provzdušňovat, takže se na hladině vytvoří obří bublinková kola o průměru několik metrů. Zbylých patnáct má vodu pod hladinou především promíchávat. „Máme za sebou první zkoušky, teď jsme další museli kvůli povodňovým stavům pozdržet. Ale na začátku července by již měly věže fungovat,“ potvrdil vedoucí odborného dohledu nad revitalizací přehrady Jan Hodovský.

Zatím místa aeračních věží označují na hladině černé barely, nahradí je žluté reflexní bóje. „Dělali jsme pokusy, zda nemohou být ohroženi lidé či plavidla na hladině nad nimi, ale nic takového se nepotvrdilo,“ doplnil Hodovský. Přestože bude plavání k obřím „sinicovým whirpoolům“ možná pro část plavců atrakcí, nedoporučují to, Přehrada má za sebou sezonu, kdy byla vypuštěná. Zatím se zdá, že je v ní problematických sinic méně. Problém je ale v tom, že nádrž je ve vztahu k průtoku vody ve Svratce příliš malá, takže voda se obměňuje rychle - a řeka přináší nové živiny pro tyto mikroorganismy. Ty přicházejí z obcí v povodí kvůli chybějícím nebo nedokonalým čističkám odpadních vod.

„Je před vegetační sezonou, takže odhadovat, jaký dopad zatím měla všechna opatření proti sinicím, by bylo předčasným věštěním z křišťálové koule,“ míní přední tuzemský odborník na sinice Blahoslav Maršálek.

Stejně jako v minulých letech kvalitu vody v přehradě už kontrolují i hygienici. Voda zatím splňovala parametry ke koupání. Odebírat vzorky budou ve dvoutýdenních intervalech. Hodnocení kvality vody si mohou lidé ověřit na internetových stránkách www.khsbrno. cz. „Nejnovější výsledky budou až v pátek. Sice doufáme, že nebudeme muset sahat k nějakým omezením, ale těžko odhadovat, jaký vliv na kvalitu vody měly silné deště a bouřky v minulých dnech,“ uvedl hygienik Miroslav Staněk.

***

BOJ SE SINICEMI NA BRNĚNSKÉ PŘEHRADĚ

* Hlavním důvodem množství sinic je znečištění vody sloučeninami fosforu a dusíku. Ty přitékají z povodí Svratky nad přehradou. I odborníci proto varují, že 200 milionů korun vložených do úprav nádrže může být problém; byly z větší části z evropských peněz a výsledky prací by měly vydržet nejméně pět let. * V rámci opatření je připravený i krok, jenž kritizují ekologové: u Veverské Bítýšky by mělo od července další zařízení přidávat chemikálie, které vysrážejí sloučeniny fosforu. To ale není dlouhodobě možné. * Kvůli přehradě je třeba připravit i další kroky. Například lídr ODS Robert Kotzian včera oznámil, že chce po volbách vyhlásit soutěž na návrh revitalizace okolí přehrady včetně jejích břehů a sjednocení jejich údržby. Další strany zatím záměry k přehradě nevyhlásily. * I letos budou pokračovat kontroly těsnosti odpadních jímek objektů na břehu přehrady, zda z nich fekálie neunikají do vody. Radnice v Bystrci už však nedostala zvýšenou dotaci od magistrátu, takže na to má méně lidí. „Kontroly ale budou pokračovat,“ tvrdí starosta Svatopluk Beneš.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: