30. listopadu 2009 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vítejte v ráji, kde je život nekonečný a smrt byla zrušena

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Do ráje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do ráje | foto: archiv Roxy/NoD

PRAHA UVNITŘ FOTOGALERIE. Co mají společného emancipovaná manažerka, buranský macho a úzkostlivá hospodyňka? Únik z reality jménem reklama.

Reklama. Je to místo, kde je všechno naprosto dokonalé. Ženy jsou vždy fatální a mladé, děti jsou čisté, usměvavé a spořádané, peníze se rozdávají, příroda je panenská a krásná, města jsou bezpečná a pulsující, auta naprosto spolehlivá. Život je nekonečný a smrt byla zrušena. Svět reklamy je jednoduše krásný, ale není z něj cesty zpět.

Do ráje, jak zní název nového představení v pražském Roxy/NoD, chce 2. prosince zavést diváky autor a režiséř Ondřej David, který se po tříleté odmlce v komerční branži vrací k divadelní tvorbě. Slibuje kompilát grotesky, operety, fyzického divadla i své "akční lyriky".

Základním stavebním kamenem představení jsou fiktivní reklamní slogany, které se neustálým opakováním, kombinacemi a dekonstrukcí dostávají do protikladu původnímu marketingovému záměru. Slogany zároveň nabízejí přehlídku floskulí, povrchních soudů, zkratek a ikon. V kombinaci s původními lyrickými texty a akčními básněmi Ondřeje Davida se otevírá příběh tří typizovaných postav, které se dobrovolně rozhodly vzdát svého skutečného života, aby mohly naplno žít život náhradní - život reklamních ikon.

V představení vystoupí Lucie Roznětínská, Richard Fiala a Ivana Uhlířová, která v roce 2006 získala Cenu Alfreda Radoka jako Talent roku. Více informací na www.doraje.com.

Lovec slov Ondřej David (vizitka)

Ondřej David, vynálezce "akční lyriky", ve které kombinuje poezii s fyzickým divadlem, vystudoval dramaturgii a režii alternativního divadla DAMU. Prvně na sebe upozornil inscenací Žena, která zabila boha, jeho zatím poslední vystoupení Redefinoval nám Federál bylo k vidění letos v říjnu v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu v budově bývalého Federálního shromáždění.

Během své kariéry pracoval na mnoha scénách jak v České republice, tak v zahraničí - Národní Divadlo v Praze, Státní Opera Praha, Divadlo Archa, Experimentální prostor Roxy, Divadlo Alfred ve Dvoře či Státní Divadlo v ruské Jaroslavli. Během let 2001 - 2005 režíroval současné opery v Národním divadle Praha a ve Státní opeře Praha.

Spolu s výtvarníkem Krištofem Kinterou je členem skupiny Jednotka. Během posledních čtyř let sběhl od umění ke komerční sféře, kde pracoval jako art director eventů či manager zahraničních filmů. Na divadelní prkna se tak s novými zkušenostmi vrací po třech letech.

kul, Lidovky.cz
  • 1Diskuse