18. listopadu 2008 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vítejte ve Spojených státech!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 164Diskuse
Lenka Čílová, první česká turistka cestující letadlem do USA bez víza, se pochlubila 17. listopadu po příletu na letiště JFK v New Yorku spolu s ministrem vnitra Ivanem Langerem visačkou na památku prvního "bezvízového" letu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Čílová, první česká turistka cestující letadlem do USA bez víza, se pochlubila 17. listopadu po příletu na letiště JFK v New Yorku spolu s ministrem vnitra Ivanem Langerem visačkou na památku prvního "bezvízového" letu. | foto: ČTK

NEW YORK Když ji imigrační úředník na letišti Johna Fitgeralda Kennedy s profesionálním úsměvem řekl typickou větou: "Vítejte ve Spojených státech" Češka Lenka Číhalová cítila, že jeho slova mají vřelejší podtext. Číhalová se totiž v noci na dnešek stala vůbec první obyvatelkou České republiky, která vstoupila do Ameriky bez víza.

 "Dělala jsem si legraci, že bych mohla být první. Kamarádka mi ale říkala, že na mě asi budou čekat média, přesto jsem jejich zájmem byla překvapena," řekla Číhalová poté, co ji odbavil imigrační úředník. Tato mladá dívka, která se živí jako filmová produkční, si pochvaluje, jak jednoduchý je nyní elektronický systém, přes který budou nyní Češi žádat o vstup do USA.

"Vízum určitě spoustu lidí od cesty do Ameriky odrazovalo, teď je to tak snadné. Během pěti, deseti minut byla moje žádost schválena," popsala nový systém Číhalová. Původně měla 6. listopadu absolvovat osobní pohovor s úředníkem z americké ambasády v České republice, tak jak bylo dříve zvykem.

Pohovor byl ale zrušen a Lenka Číhalová se tak opravdu stala první českou občankou, která do USA mohla letět bez vízové povinnosti. Stejně jako všichni cestující letu OK50 z Prahy do New Yorku i ona dostala od zástupců české ambasády v USA po příletu do New Yorku visačku, na níž byly připíchnuté dvě vlaječky, česká a americká. Na kartičce také stalo: Přiletěl jsem prvním bezvízovým létem z ČR do USA!

Na palubě letadla byl také místopředseda vlády Alexandr Vondra a ministr vnitra Ivan Langer. Byli to oni, kdo z koridoru, který spojuje letadlo s letištní halou, vystoupili jako první. Oba se shodli, že právě prožili historický let.

Zrušení vízové povinnosti mezi USA a Českou republikou berou jako odstraněni posledního reliktu studené války. "Češi čekali a čekali a my ve vládě jsem bojovali a bojovali. Nakonec jsme uspěli a skončila tak jedna velká nespravedlnost," řekl Vondra. Langer, který do USA přiletěl na soukromou návštěvu, se vyznal z důvěrnějších pocitů. "Před 19 lety jsem přijel do New Yorku jako student. Na New York jsem se tehdy díval jako na místo svobody. Tak si to dnes chci užít jako občan, který má více svobody než předtím," řekl Langer.

Neodpustil si přitom rýpnutí do členů české sociální demokracie a komunistů. "My přivážíme letenku do budoucnosti, bohužel u nás doma někteří nabízejí cestovní poukaz do minulosti.
Eduard Freisler, Lidové noviny
  • 164Diskuse