Vítkovice ve finále, Slavia blízko

Hokejové zápasy v obou semifinálových sériích poznamenaly neuznané góly do (ne)posunutých branek

OSTRAVA/PRAHA Může to být vůbec ta největší senzace v novodobé historii extraligy. Senzace, za níž stojí hokejisté pražské Slavie.

Pokud se opravdu dostanou do finále, jedno mají jisté už teď: poslední překážku představují Vítkovice.

Ty totiž v druhém semifinále dokonaly odvetu za loňský boj o titul a jeho obhájce z Pardubic porazily počtvrté. V páté sérii nájezdů rozhodl o triumfu 3:2 Jiří Burger,

Svého soupeře Ostravané porazili 4:1 na zápasy a po roce si tak zopakují finálovou účast. „Smeknout musím před Málkem. Ten má parádní fazonu,“ našel hrdinu v brankáři Zdeněk Moták, asistent kouče.

Ale ještě zpět ke Slavii – podceňovaný tým bez hvězd, vedený koučem Vladimírem Růžičkou, je finále také blízko. Po vyhraném předkole s Karlovými Vary či libereckém skalpu ze čtvrtfinále má už na lopatkách i favorita největšího – Třinec. Slavia dnes na jeho ledě sehraje svůj pátý duel a po sobotním vítězství 4:0 má k postupu tři mečboly, když sérii vede už 3:1.

„Z nás tu ale nikdo nijak překvapený není, protože jdeme do zápasů vždy s tím, že vyhrajeme,“ řekl brankář Miroslav Kopřiva. Teď už o tom pochybuje málokdo...

Slavia i Vítkovice si vskutku zaslouží slova uznání, jejich víkendové výkony ale přebilo v pozornosti něco jiného. Obě utkání mají sporný moment – gól neuznaný posunutím branky.

Třinečtí kvůli němu cítí po sobotní porážce křivdu, v té době se totiž nadechovali k náporu. „Oni si vymyslí, co chtějí...,“ hlesl rezignovaně k sudím forvard Václav Varaďa. Co se stalo?

Běžela už 50. minuta, když mohl snížit na rozdíl jediného gólu. Jenže když puk skončil za Kopřivovými zády, zmrazil ho rozhodčí René Hradil, jenž po konzultaci s videosudím rozpažil a trefu neuznal. „Ti mě zabijí...,“ řekl si před signalizovaným verdiktem do mikrofonu.

V době, kdy puk přejel brankovou čáru, totiž slávistický bek Vladimír Roth narazil Varaďu na konstrukci, jež se pohnula. Ač tyčemi zůstala na svém místě, nestála na ledě v danou chvíli celou plochou. „Branka byla vychýlená, takže neexistovala možnost, že by mohl být gól uznán,“ vysvětlil ČTK videosudí Rudolf Potsch. „Nemůžeme najednou měnit pravidla,“ dodal.

Jenže už den nato přišly podobně sporné chvíle v Ostravě. Domácí v první třetině otevřeli skóre, ale televizní záznam odhalil, že si několik vteřin předtím brankář Adam Svoboda nadzvedl tyč a vychýlil ji snad o pouhý centimetr.

I Petr Koukal, pardubický kapitán, přiznal: „Někdo to na naší střídačce reklamoval, ale nevěřil jsem, že ten gól nebude uznaný.“

Rozhodčí však po dlouhé debatě s kolegou u videa neměli jinou možnost a branku rovněž neuznali. „Naprosto správně,“ řekl LN Pavel Halas, šéf komise rozhodčích.

„Je to proti logice, jenže v pravidlech to tak je,“ kýval České televizi hokejový analytik Milan Antoš.

Obě situace tak nabízejí podnět k diskusi, jestli je raději neupravit.

V extralize se ukázalo, jak snadné je udělat takové regule absurdními. „Pokud se změní v tom smyslu, že by takový gól mohl platit, všichni to uvítají,“ myslí si Potsch.

Jenže tak lehké to zase není.

Extraliga se řídí mezinárodními pravidly. Sice má kompetenci začlenit do nich výjimku, ředitel soutěže Stanislav Šulc je však opatrný, aby se změn nedělalo příliš.

„Je to diskutabilní, ale my diskusi otevřeni jsme,“ sdělil LN Šulc.

Záleží však hlavně na tom, vzejdeli od někoho iniciativa.

***

Semifinále play off České pojišťovny

stav série 3:1 SLAVIA – TŘINEC Výsledky: 3:5, 3:2sn, 4:3p Sobotní zápas: 4:0 Branky a nahrávky: 19. Poletín (Jaškin), 30. Vondrka (T. Svoboda), 56. T. Svoboda (Kolařík), 60. Endál (Třetina, Krenželok). Rozhodčí: Minář, Hradil - Barvíř,

Blümel. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 13 052. Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0. Stav série: 3:1. Další zápas: dnes v Třinci

(18.10, ČT4 Sport) stav série 4:1 VÍTKOVICE – PARDUBICE Výsledky: 4:0, 2:3, 3:0, 3:2p Včerejší zápas: 3:2sn Branky a nahrávky: 12. Vrána (Klimek, Trnka), 13. Ujčík (Burger), rozhodující nájezd Burger - 48. Koukal (Píša), 49. Píša (Špirko, Kočí). Nájezd nedali: Pohl, Ujčík, Burger, Ujčík - Somík, Zohorna, Starý, Koukal, Bartek. Rozhodčí: Baluška, Ország (oba

SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 9471 (vyprodáno). Třetiny: 2:0, 0:0, 0:2 - 0:0. Konečný stav série: 4:1. Další zápas: zítra v Pardubicích (18.10, ČT4 Sport)