Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda hlasování o důvěře přežila, má 105 hlasů

Česko

  20:02aktualizováno  21:08
PRAHA - Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) dnes dostal důvěru sněmovny. Pro vládu hlasovalo 105 z 198 přítomných poslanců, proti 93. Vláda Petra Nečase (ODS) požádala dolní komoru o důvěru potom, co skončila koalice občanských demokratů a TOP 09 s Věcmi veřejnými.

Vláda hlasování o nedůvěře přežila foto:  František Vlček, Lidové noviny

Prvním významným krokem vlády poté, co získala důvěru sněmovny, bude hledání nového ministra školství, uvedl na večerní tiskové konferenci premiér Nečas. Vicepremiérka Peake zdůraznila, že vláda musí získat zpět důvěru občanů. Podle opozice by ke zlepšení politické situace pomohly spíše předčasné volby.

Podívejte se na on-line reportáž se sněmovny

"Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podporovat reformní programové prohlášení vlády. Bude nezbytné tuto většinu dál dodržet," konstatoval. Kvůli oslabení pozice vlády v dolní komoře bude záležet na disciplíně, poznamenal předseda vlády.

Jedním z prvních kroků nového složení kabinetu bude hledání nástupce ministra školství Josefa Dobeše, který na konci března na funkci rezignoval.

Sobotka: Předšasné volby by byly lepší

"Bylo by jednoduché a laciné říkat, že teď zavládla nějaká úleva..Jsme na začátku druhé šance této vlády ukázat, že může vládnout srozumitelně, vrátit politice důvěru veřejnosti," doplnila vicepremiérka Peake. Za závazek označil výsledek dnešního hlasování předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle opoziční ČSSD má sice vláda na své straně sněmovní většinu, ztratila ale důvěru svých občanů. Výsledek hlasování je podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky promarněnou příležitostí na rychlou změnu, která by zemi vyvedla z krize vládnutí a obtížné hospodářské situace.

Lepším řešením by byly předčasné volby, uvedl Sobotka. Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že vládě nedává příliš dlouhé trvání, pokud chce pokračovat v nepopulárních opatřeních.

Karolína Peake a Petr Nečas

Hlasování předcházela devítihodinová debata zejména opozičních poslanců, kteří nešetřili opakovanou kritikou na adresu kabinetu, voláním po jeho odchodu a po předčasných volbách. Rozhodování o osudu kabinetu se nezúčastnili pouze David Kádner(VV) a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka. Kabinetu tak k získání důvěry stačilo 100 hlasů.

Debatu odstartoval svým vystoupením premiér, podle něhož bude pro vládu v případě získání důvěry klíčové, aby byla schopna prosazovat své reformy. Opoziční ČSSD obvinil z populismu. Předseda ČSSD Sobotka oponoval, že vláda nemá důvěru občanů, nachází se ve vleklé morální krizi a hlavním motorem její snahy o přežití je strach z nových voleb do sněmovny. Ty by podle průzkumů ovládla levice.

Deset dní, které opět otřásly vládou. Současná vládní krize bod po bodu.

Úterý 17. dubna

  • Vicepremiérka a první místopředsedkyně VV Karolína Peake ukončila členství ve straně a odešla z jejího poslaneckého klubu. Peake zároveň oznámila, že zakládá novou politickou platformu, která by se mohla stát součástí vládní koalice místo původních VV. Vzápětí se k ní přidali ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský a další poslanci VV.

Středa 18. dubna

  • Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že považuje za vyloučenou spolupráci vlády s klubem VV, pokud v něm bude (nepravomocně) odsouzený Vít Bárta.Nečas dále požadoval bezpečnou vládní většinu ve sněmovně. Když o ní nebude informován do pondělí, dá přednost volbám.
  • Peake, která zatím získala šest dalších poslanců, oznámila, že požádá o registraci nového politického subjektu.
  • Podle grémia ODS je východiskem z krize buď rychlý zisk bezpečné většiny ve sněmovně, nebo rychlé volby na konci června. Vedení strany vyvolalo dohodovací jednání o ukončení koalice.
  • Poslanecký klub VV vyloučil Víta Bártu a všechny rebelující poslance, kteří podpořili vicepremiérku Peake.

Čtvrtek 19. dubna

  • Podle předsedy VV Radka Johna nepodnikne jeho strana žádný krok, který by vedl k předčasným volbám.
  • Premiér Nečas řekl, že za řešení vládní krize považuje jen spolupráci tří poslaneckých klubů. K založení sněmovního klubu potřebuje Peake kromě sebe ještě dalších devět poslanců.

Pátek 20. dubna

  • Nezařazený poslanec a někdejší člen ODS Michal Doktor (Jihočeši 2012) řekl, že nevstoupí do klubu Karolíny Peake. Později ale uvedl, že by novou platformu alespoň formálně podpořil.

Sobota 21. dubna

  • Poslanec Radim Vysloužil ukončil členství ve VV a přidal se k platformě Karolíny Peake.

Neděle 22. dubna

  •  Peake v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedla, že se snaží přesvědčit ještě čtyři či pět zatím nerozhodnutých poslanců VV. V televizi Prima připustila, že s přesvědčováním jí zřejmě pomáhají i osobní telefonáty premiéra Nečase.
  • Předsedové vládních stran ODS, TOP 09 a VV se dohodli na vypovězení koaliční spolupráce k pátku 27. dubna. Strany mají nicméně dál prosazovat ve sněmovně dohody vzniklé do 11. dubna.

Pondělí 23. dubna

  • Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová se rozhodla rezignovat na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Klasnová zároveň napsala straníkům dopis, že nedělní schůzka, která dohodla konec koalice, byla jen informativní. Další postup VV podle ní určí až jednání stranického grémia.
  • Podle Peake jsou nejméně další dva poslanci připraveni podpořit nynější kabinet. Tím je podle Peake zajištěna pro kabinet "bezpečná podpora".
  • Policie požádala sněmovnu o to, aby vydala k trestnímu stíhání pro přijetí úplatku poslance VV Otto Chaloupku. O Chaloupkovi se spekulovalo, že by mohl přestoupit k Peake, ze Spojených států nakonec ale vzkázal, že zůstává ve VV.
  • V podvečer vypověděla výkonná rada ODS koaliční smlouvu s VV a představitelé občanských demokratů také oznámili, že chtějí v pátek vyvolat sněmovní hlasování o důvěře vládě. Představitelé VV oznámili, že přejdou do "konstruktivní opozic

Úterý 24. dubna

  • Poslanci VV Milan Šťovíček a Miroslav Petráň potvrdili, že kabinet podpoří. Vstoupit do klubu kolem Peake ale nechtějí a neslíbili ani to, že spolupráci s vládou stvrdí podpisem.
  • ODS a TOP 09 s poslanci kolem Peake prosadila odklad schůze dolní komory do 2. května. Pro bylo 100 hlasů ze 189. Hlasování bylo prvním testem podpory kabinetu po rozpadu spojenectví s VV.

Středa 25. dubna

  • Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová řekla, že klub své členy nezavázal k tomu, jak mají hlasovat. Důvěru vládě nevysloví osm poslanců VV, tři budou pro (Šťovíček, Chaloupka, Petráň) a David Kádner se hlasování nezúčastní.

Pátek 27. dubna

  • Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) dostal důvěru sněmovny. Pro vládu hlasovalo 105 ze 198 přítomných poslanců. Vláda požádala dolní komoru o důvěru potom, co skončila koalice ODS, TOP 09 a VV.
Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...