11. května 2006 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Volby

„Vláda talentů“ je na světě

PRAHA Ministři sociální demokracie měli včera zvláštní zpestření snídaně před zasedáním vlády. Premiér Jiří Paroubek jim totiž přivedl představit kolegy, kteří by s nimi zasedli v kabinetu, pokud ČSSD zvítězí ve volbách.

Oficiálně premiér představí „vládu talentů“, jak případný menšinový kabinet ČSSD sám nazývá, dnes na speciální tiskové konferenci v Kramářově vile.

Své pozice by si v případné jednobarevné vládě ČSSD udrželi prakticky všichni stávající ministři s výjimkou Petry Buzkové, která prozatím ve vysoké politice končí. Tedy i David Rath či Vítězslav Jandák, které si Paroubek přivedl už do stávajícího kabinetu.

„Na post ministr školství premiér počítá se současným vicepremiérem Jiřím Havlem,“ sdělil LN jeden ze členů vlády za ČSSD, který nechtěl být jmenován.

V případě volebního úspěchu ČSSD by ve vládě zasedli i úplní nováčci. Mezi ně patří bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která by podle Paroubkových představ vedla resort spravedlnosti.

Poprvé by v kabinetu zasedli i premiérův šéfporadce Petr Petržílek, jenž by se měl ujmout ministerstva životního prostředí. Bývalý náměstek ministerstva obrany Jaromír Novotný by povýšil na ministra tohoto resortu. Poprvé by se do vlády dostal i šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, se kterým premiér počítá pro resort zahraničí, a zřejmě i bývalý eurokomisař Pavel Telička, který by se mohl stát vicepremiérem či vést ministerstvo pro evropské záležitosti, které by ČSSD chtěla zřídit.

Staronovým ministrem dopravy by pak měl být podle Paroubkových představ Petr Moos, který tuto funkci vykonával už ve vládě Josefa Tošovského.

Server aktuálně.cz rovněž přinesl informaci, že na místo ministra vnitra se premiérovi nabízí Stanislav Gross. Takovou úvahu ale Gross i Paroubek už včera důrazně popřeli.

Šéf ODS Mirek Topolánek svoji stínovou vládu rozpustil a kandidáty na ministerské posty zatím prozradit odmítá. O Paroubkově případném kabinetu přitom hovoří jako o „vládě talentovaných šibalů“ v narážce na termín, který Paroubek použil, když mluvil o korupci v řadách své strany.

Nové tváře v případné vládě Jiřího Paroubka
školství - Jiří Havel
doprava - Petr Moos
obrana - Jaromír Novotný
živ. prostředí - Petr Petržílek
spravedlnost - M. Benešová
zahraničí -Lubomír Zaorálek
vicepremiér či šéf nového ministerstva pro evropské záležitosti - Pavel Telička

Lidové noviny, Petr Kolář

Najdete na Lidovky.cz