29. září 2013 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americká vláda je v úzkých, kvůli reformě jí chybí peníze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: Reuters

Americká vláda se potýká s akutním nedostatkem financí, který zapříčinil spor o reformu zdravotnictví mezi demokraty a republikány. Vládě nyní hrozí, že příští týden nebude mít peníze na provoz státních úřadů.

Obamacare, jak se reformě zdravotnictví někdy přezdívá, by měla vstoupit v platnost už 1. října. Je jedním z hlavních projektů vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy a zároveň zásadním sporným bodem mezi oběma stranami.

Což se nyní ukázalo v plné síle. V USA začíná 1. října nový fiskální rok a Kongres musí schválit zákon o vládních výdajích. Čehož využili republikáni a ve Sněmovně reprentantů, kde mají většinu, prosadili přičlenění ročního odkladu zdravotní reformy a zrušení nové daně, jež má část reformy financovat.

Proti tomu se však staví Senát a Bílý dům pohrozil, že v takovém případě zákon vetuje. Zákon tedy nyní poputuje do Senátu, který naopak ovládají demokraté. A ti jsou striktně proti odkladu zdravotní reformy... Přičemž Senát se sejde v pondělí.

Muž vyplňuje dotazník o reformě zdravotnictví, přezdívané Obamacare

Úřady omezí provoz

Bez zákona o výdajích nebude mít prakticky vláda USA od pondělí 23:59 místního času, tedy úterý 5:59 SELČ, peníze na financování svého provozu v novém fiskálním roce. V praxi by to znamenalo, že by část federálních zaměstnanců musela zůstat doma, odhadem by jich byl až milion (ze dvou milionů).

Netýkalo by se to jen nezbytně nutných profesí (leteckých dispečerů, hraniční stráže či, vojáků). Naopak nevydávaly by se například nové pasy a zavřeny by byly také parky či muzea.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojené státy už podobnou situaci zažily, naposledy k ní došlo na přelomu let 1995 - 1996 za vlády prezidenta Billa Clintona. Část federálních zaměstnanců byla doma celkem 21 dní. V konfliktu mezi Clintonem a republikány ovládaným Kongresem šlo mimo jiné o spor ohledně financování zdravotnictví či školství.

Snížení ratingu

Další velká politická bitva přitom ještě čeká Kongres čeká, protože bude nutné rozhodnout o navýšení takzvaného dluhového stropu. Podle ministra financí Jacka Lewa nebude mít USA na úhradu závazků už 17. října. Pokud se tedy strop pro zadlužení nenavýší. Tento limit se přitom zvyšoval naposledy teprve v lednu.

Jednání mezi Bílým domem a stranami v Kongresu o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech jsou v posledních letech vypjatá. Velmi dramatický byl v tomto ohledu rok 2011, kdy nejprve v dubnu hrozilo, že vláda stejně jako nyní nebude mít na provoz federálních úřadů.

V srpnu se pak obě strany dohodly na kompromisu ohledně dluhového stropu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Jednání tehdy vedla ke snížení špičkového úvěrového ratingu Spojených států.

Podle ČTK může Senát využít ještě parlamentní manévr, který umožní vyřadit ze zákona v případě nouze nepřijatelné pozměňovací návrhy. Poté by Senát mohl požádat Sněmovnu, aby schválila pouze jednoduchý zákon o financování schválený Senátem už v pátek.

Iveta Polochová,, mslMagdalena Slezáková
  • 0Diskuse