3. prosince 2008 7:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Vládní loď na mělčině

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse

Vláda je schopna prosadit konání schůze sněmovny. To jsou dnes meze její síly. Premiér, který hovoří o zintenzivnění reformního úsilí, zjevně přeceňuje své možnosti.

Vždyť ani bod, kvůli němuž bojoval za konání schůze, není žádnou reformou. Je urgentně třeba odjistit tikající bombu v zákoně o dani z příjmu. Vznikla tak, že proti sobě bojovali ministr financí z jedné strany ze sólistickým poslancem z druhé, a premiér nebyl schopen jejich spor ukočírovat. Tehdy mluvil o první a druhé fázi reforem. To, že se dnes snaží napravit nedodělky z první fáze, říká o jeho reformním tempu vše, co potřebujeme vědět.

Jak máme číst to, že ČSSD se svými hlasy snažila docílit, aby lidé s nejmenšími příjmy, jejichž zájmy se zaklínají, platili napřesrok vyšší daně?

Chovat se podle hesla čím hůř, tím líp by u této strany nebylo překvapení, ale tentokrát lze tušit spíš něco jiného: sociální demokraté počítají s tím, že tato vláda nebude mít dlouhého trvání. Zakrátko už bude daňové sazby určovat někdo jiný a zejména zakousne-li se do nás krize, budou se vládní ekonomové při stanovování daňových sazeb a sestavování rozpočtu jinak rozmachovat. Tance kolem superhrubé mzdy se stanou zapomenutou, nesrozumitelnou epizodou.

  • 6Diskuse