Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vládu letos pětkrát svírala politická smrt. Nečas zatím vše přežil

Česko

  8:00aktualizováno  8:04
PRAHA - Pětkrát. Tolikrát letos hrozil pád vlády. Petr Nečas se se svým kabinetem během roku 2012 dokázal dostat ze situací, v nichž už ani bookmakeři nevěřili v pokračování vlády. Připomeňte si se serverem Lidovky.cz situace roku 2012, kdy to již vypadalo na pád Petra Nečase (ODS), ale ze kterých se vždy nějak dostal.

Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. foto: ČTK

Krize první, duben 2012: "Odpálím Bártu," říká na nahrávce Kočí

"Odpálím Bártu." Nahrávka rozhovoru Kristýny Kočí a ministra Kamila Jankovského ale odpálila především první vládní krizi tohoto roku. Píše se duben 2012 a vláda za sebou má tři měsíce poměrně klidného vládnutí, na čemž nic nemění ani probíhající soud s Vítem Bártou a Jaroslav Škárkou.

S dramatickým výrazem ve tváři usedá koncem března vedení VV před novináře: "Z nahrávky je jasně průkazné, že aktivně jednala nejen se zástupci ODS, ale i se zástupci TOP 09," kritizuje předseda strany Radek John koaliční partnery. Grémium VV následně vyzývá své ministry k odchodu.

Ani jedna ze stran nešetří silnými slovy: "Předčasné volby sice nepřinesou Česku vůbec nic dobrého," nechává se slyšet ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Nicméně je to lepší než prodlužování této agonie a může přinést alespoň jedno pozitivum české politické kultuře – že co nejrychleji odstraní ze scény něco tak slizkého a odporného jako je politický subjekt Věci veřejné."

10. dubna ještě Radek John, Karolína Peake, Kamil Jankovský a Pavel Dobeš společně oznamují pokračování koalice ODS, TOP 09 a VV...

Jen o pár dní později je ale vše jinak. Vláda nepadne, koalice pokračuje, oznamují špičky stran. "Brali jsme usnesení stránku po stránce," popisuje jednání ODS, TOP 09 a VV Radek John, předseda VV. "Ke komunikaci došlo, cíl našeho jednání byl naplněn." Silná slova jsou bleskově zapomenuta, vzájemné rozmíšky uhašeny.

Připomeňte si články z té doby:

Krize druhá, duben 2012: Bárta odsouzen, Peake odchází z VV

Neuplynul však ani týden a je zde další krize. Vít Bárta je spolu s Jaroslavem Škárkou odsouzen za úplatkářství a premiér Petr Nečas oznamuje, že nehodlá vládnout spolu se stranou, kterou "zpovzdálí řídí člověk odsouzený za korupci."

Řešení je však již na cestě. Karolína Peake, doteď loajální poslankyně VV a předsedkyně poslaneckého klubu strany vždy stojící za Bártou, oznamuje svůj odchod z Věcí veřejných. "Už delší dobu jsem volala po sebereflexi a opuštění politiky výhrůžek a ultimát. Nepodařilo se mi ale tuto vizi v naší straně prosadit," vysvětluje své důvody k odchodu.

...a 17. dubna již Karolína Peake oznamuje odchod z VV.

Několik názorových veletočů předvádí v těchto dnech i premiér Petr Nečas (ODS). Nejprve prohlašuje, že k pokračování vlády je bezpodmínečně nutná podpora tří poslaneckých klubů. O pár dní později však již tak nekompromisní není a tvrdí, že mu stačí pouze deset poslaneckých podpisů. A pouhé dva dny na to se nechává slyšet, že ani ten podpis není potřeba.

Ustupující premiér (výroky Petra Nečase):

18. dubna: "Nepřistoupíme na model, kdy by to byly dva poslanecké kluby a pak nějaký volný soubor radikálů, volně pobíhajících poslanců, aby se to dopočítalo do nějakého počtu."

25. dubna: "Nevidím důvod, aby poslanci něco podepisovali. Stačí mi slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu a její program."

Vláda hlasování o důvěře přežila, má 105 hlasů

Krize je tedy zažehnána, vláda pokračuje v koalici dál ODS, TOP 09 a uskupení kolem Karolíny Peake, které si později začne říkat LIDEM.

Krize třetí, srpen až listopad 2012: O co jde Tluchořovi a spol.?

Třetí vládní krizi roku 2012 rozpoutávají tentokrát poslanci ODS, kteří se odmítají připojit k hlasování o vládním daňovém balíčku. Ten vrátil prezident Klaus svým vetem do sněmovny a přestože stejný balíček svým hlasem nedávno podpořili, nyní mají se zvednutím rukou problémy.

Svou neochotu vysvětlují poslanci kolem Petra Tluchoře věrnosti programu ODS a nechutí ke zvyšování daní. V zákulisí se ovšem mluví o tom, že ve skutečnosti jim jde o něco jiného - o pozice či o pomstu premiéru Petru Nečasovi. "Jde o pokus využít této otázky k mocenskému střetu v ODS," říká sám Nečas a odhodlává se k silovému kroku: spojí osud daňového balíčku s osudem vlády.

Jak se vyvíjela třetí krize?

Sázka na nejistotu Nečasovi vychází a vládní krize je zažehnána skoro stejně překvapivě snadno, jak rychle vypukla: na listopadové schůzi sněmovny, na které se má hlasovat o daňovém balíčku a tudíž i o důvěře vládě, skládají Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa poslanecké mandáty. Ostatní rebelové "dostávají rozum" a vláda tak může pokračovat dále.

Šestice rebelujících poslanců ODS. Nahoře (zleva): Radim Fiala, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr; Dole (zleva): Jan Florián, Ivan Fuksa a Tomáš Úlehla

Krize čtvrtá, listopad 2012: Peake: bez Vacka ani ránu

Další krize na sebe však nenechává dlouho čekat. Vypuká hned týden po hlasování o daňovém balíčku a bude zřejmě patřit k těm, na které se brzy zapomene. Jde v ní zejména o jméno do té doby zcela neznámého politika, Roberta Vacka ze strany LIDEM, který se má na přání Karolíny Peake stát novým ministrem dopravy místo vyštípaného Pavla Dobeše.

Robert Vacek (LIDEM), který se měl stát ministrem dopravy

Premiér Nečas však jméno Roberta Vacka odmítá. Vadí mu zejména jeho napojení na Víta Bártu a také to, že býval bezpečnostním ředitelem ABL. To Karolína Peake nese těžce. "Je otázka, jestli se této vlády budeme ještě účastnit," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Situaci ovšem uklidňuje sám Robert Vacek, který se nominace své strany na ministerstvo dopravy dobrovolně vzdává.

Krize pátá, prosinec 2012: Osmidenní ministryně Peake

Když si ODS a LIDEM dohodnou počátkem prosince výměnu ministerstev obrany a dopravy, vypadá to, že je personální situace vlády vyřešena. Nová šéfka obrany Karolína Peake ale den po svém jmenování z úřadu vyhazuje několik klíčových lidí včetně prvního náměstka Vlastimila Picka, za což si po osmi dnech ve funkci vysluhuje odvolání z čela resortu.

Ani tentokrát nešetří Nečas silnými slovy: "Mně toto dětinské, všimněte si, jak se vyhýbám slovu lhaní, uráží," říká na adresu vicepremiérky Peake. "Počínala si jak na dobytém nepřátelském území, jako kdyby to bylo místo, kde musí okamžitě uplatňovat svou moc, jenom proto, že ji má," říká premiér, když vysvětluje náhlé odvolání.

Nejnovější situace kolem vlády:

Ostrá reakce LIDEM přichází vzápětí. "Musíme konstatovat, že strana LIDEM se cítí Nečasem podvedena," řekla Peake a vyzývá své ministry (tedy sebe, Kamila Jankovského a Petra Mlsnu), aby k 10. lednu opustili vládu.

Stejně jako během předchozích krizí, i nyní po pár dnech všichni aktéři svá slova mírní. "Odchod je lákavý, ale máme zodpovědnost za stát," říká nyní Peake. Pokračování koalice s LIDEM připouští i premiér Nečas, Peake je koneckonců s jeho svolením stále místopředsedkyní vlády. Narozdíl od Peake, kterou by odchod z vlády přesunul do opozičního tábora, má Nečas ještě jednu možnost - opřít se o skupinu poslanců kolem bývalého ministra školství Josefa Dobeše, který se nechává slyšet, že by vládu podpořil.

20. prosince: Premiér Petr Nečas vysvětluje odvolání Karolíny Peake z čela ministerstva obrany

Ať už to dopadne jakkoliv, řešení se dozvíme v příštím kalendářním roce, čímž se tato, letos pátá vládní krize, stane zároveň první vládní krizí roku 2013...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!