23. prosince 2008 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vlády v Evropě se ujme Švejk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 115Diskuse
Podobizna Josefa Švejka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podobizna Josefa Švejka | foto: Tomáš HájekLidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dobrý voják Švejk jako reprezentant českého předsednictví Evropské unie? Podle některých rakouských komentátorů by právě tato slavná literární postava Jaroslav Haška nejlépe charakterizovala, co může EU od Česka jako předsednické země očekávat.

Obzvláště v tomto směru vyniká list Die Presse. Svůj nedávný komentář, který hodnotí předsednické úspěchy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a vyhlídky jeho nástupce v čele unie Mirka Topolánka, noviny označily titulkem: „Předsednictví EU: Odchází král slunce, přichází Švejk.“ Podle komentátora mají Češi v čele EU nepochybně pragmatičtější a skromnější cíle než Francie, která si šéfováním unii kompenzovala ztracenou roli světové velmoci.

Hra na obě strany
Autor se dále podivuje nad některými aspekty české politiky, která podle něj trochu připomíná „švejkovské pomrkávání“ a hru na obě strany.

Podle komentáře například zesilují domněnky, že prezident Václav Klaus ani po případném druhém a úspěšném referendu v Irsku nepodepíše ratifikaci Lisabonské smlouvy. Země ji ale na druhou stranu nebude ani vetovat. A nakonec bude smlouva stejně schválena. „Evropa by v takovém případě byla zachráněna a dobrý voják Švejk by měl radost,“ píše komentátor.

Postava Švejka se přitom objevuje i v dřívějších komentářích Die Presse. „Heslu Evropě to osladíme můžeme rozumět také tak, že Evropa se bude divit. A to je úplná pravda,“ napsal další rakouský komentátor. A to znovu v souvislosti se zdlouhavým procesem schvalování Lisabonské smlouvy v Česku. Komentář jej označil za švejkiádu, na které se vedle prezidenta Klause podílí i vláda.

„Kdyby se vláda na ratifikaci důkladně připravila a informovala se o celém právním procesu, nechala by smlouvu prověřit sama a nečekala by, až ji u soudu napadne prezident Klaus,“ domnívá se Die Presse. Postup vlády ale vzbuzuje dojem, že minimálně část pražské vládní koalice zastává směrem k EU velmi lhostejný postoj, uzavírá rakouský list.
  • 115Diskuse