3. prosince 2013 8:45, aktualizováno  9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle černých skříněk vjel vlak v New Yorku do zatáčky příliš rychle

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hasiči vyprošťují uvězněné cestující v převržených vagonech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči vyprošťují uvězněné cestující v převržených vagonech | foto: ČTK

NEW YORK Předměstský vlak v New Yorku jel v neděli příliš rychle do zatáčky s omezením rychlosti, kde pak vykolejil. Příčiny nehody vyšetřovatelé dále zkoumají. Problémy s brzdami ale zatím nezjistili. Při neštěstí zahynuli čtyři lidé a další desítky utrpěly zranění.

Podle agentury Reuters to sdělil americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Údaje z takzvaných černých skříněk, díky kterým je možné zjistit informace jako rychlost vlaku nebo použití brzd, ukázaly, že do prudké zatáčky, kde je omezení rychlosti na 48 kilometrů za hodinu, jel vlak rychlostí 132 kilometrů v hodině, sdělil NTSB podle agentury AP.

Údaje jsou podle webu abcnews.com předběžné. Vyšetřovatelé také zjišťují, zda neštěstí způsobila mechanická závada, nebo lidská chyba. Na to, že by vlak měl nějaký problém s brzdami, ale prý úřad zatím nenarazil. Vlak vykolejil v neděli časně ráno v ohybu řeky Hudson a první vagon skončil těsně u vody.

Tým vyšetřovatelů se má zabývat všemi aspekty nehody, včetně například stavu kolejiště. Vyšetřovatelé vezmou v úvahu i možné spojení s nehodou nákladního vlaku, který vykolejil poblíž místa nedělní nehody v červenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z cestujících Frank Tatulli řekl televizi, že se mu zdálo, že vlak jel do prudké zatáčky u stanice Spuyten Duyvil "mnohem rychleji" než jindy.

"Tato část trati je problematická, protože vlaky zde snižují rychlost z asi 110 kilometrů na hodinu na 50," řekl již dříve guvernér státu New York Andrew Cuomo televizi MSNBC. Současně připomněl, že "vlaky tu projíždějí mnohokrát denně, takže musí jít o něco jiného".

Strojvůdce jezdil na této trase již 14 let

Earl Weener z výboru pro bezpečnost na železnici řekl novinářům, že úřady ještě nemluvily se strojvůdcem, který je mezi zraněnými. Uvedl, že strojvůdce jezdil na této lince již 14 let. Podle Cuoma se ještě neví, jakou rychlostí vlak opravdu jel, ale již byla objevena černá skříňka se záznamy údajů o jízdě.

Podle první zpráv newyorských hasičů bylo 11 lidí z více než 60 zraněných v kritickém stavu. Starosta města Michael Bloomberg po návštěvě místní nemocnice v neděli večer oznámil, že podle všeho již nejsou v ohrožení života.

Vlak mířil z města Poughkeepsie na newyorské hlavní nádraží Grand Central Station. Ve všední dny touto linkou cestují tisíce lidí do práce, v neděli byl spoj obsazený asi z poloviny. Železniční linka mezi Bronxem a částí severních předměstí New Yorku bude nyní uzavřená nejméně týden, sdělil newyorský dopravní podnik. Podle něj na uzavřené lince jezdí denně asi 26 000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse