15. února 2008 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlček opět navrhne volit tajně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček | foto: Lidové noviny

PRAHA I po dalším týdnu politických jednání je možných scénářů druhé prezidentské volby stále hodně. Do jejího průběhu promluví způsob hlasování.SLEDUJTE VOLBU ON-LINE

O tom, kdo obsadí post prezidenta republiky na příštích pět let, může být dnes rozhodnuto klidně během hodiny. Ale stejně tak dobře se může stát, že se volba stejně jako minule protáhne až do soboty, potažmo i na několik dnů. Tady jsou některé možné varianty.

1. Možnost, že k volbě nedojde
Že by obstrukce volbu prezidenta přímo zmařily, je po ostré reakci veřejnosti na průběh první volby spíše nepravděpodobné.

Procedurální tahanice se ale nejspíš opakovat budou, otázka je jen, jak dlouho potrvají. Předseda ODS, premiér Mirek Topolánek, totiž v týdnu neuspěl s pokusem vyjednat předem tajnou volbu. Proti jsou stále sociální demokraté a zelení. A když po krátkém lavírování potvrdili svou předchozí pozici i komunisté, je jasné, že ani s případnou pomocí lidovců ODS ve sněmovně neuspěje.

Poté, co se včera předsedové stran na proceduře nedohodli, oznámil předseda sněmovny Miloslav Vlček, že opět navrhne tajné hlasování. Pokud návrh stejně jako minule neprojde, bude se volit veřejně.

2. Hlasování bude veřejné
Z obou možností ta pravděpodobnější. V tom případě bude průběh volby záviset na tom, do jaké míry budou komunisté trvat na podpoře své kandidátky Jany Bobošíkové.

Pokud ano, nemusí se ani jeden z protikandidátů Václava Klause dostat ani do druhého kola. Jan Švejnar má totiž v tuto chvíli „jistých“ ve sněmovně jen 82 hlasů, Klaus o deset víc. V Senátu je Klausova převaha zjevná.

V takovém případě by Václav Klaus mohl teoreticky projít už ve druhém kole. ODS si je však jistá, že bude mít dostatek hlasů (141) pro případné třetí kolo i v případě, že komunisté Bobošíkovou zradí a alespoň 11 z nich posune do druhého kola ze sněmovny i Švejnara.

3. Volba bude tajná
Může se stát. Lidovecký předseda Jiří Čunek požádá, aby v případě nedohody mezi oběma komorami rozhodl o volební proceduře součet hlasů všech přítomných. Pak by měli zastánci tajné volby navrch. Pokud by tajná volba skutečně prošla, může být Václav Klaus klidně zvolen už v prvním kole, protože sociální demokraté ani komunisté nebudou muset dodržovat stranickou disciplínu. I když i Jan Švejnar tvrdí, že dokáže přetáhnout hlasy z ODS. Pokud by se mu to podařilo, mohla by se volba i tentokrát protáhnout až do třetího kola. Ve společném hlasování sněmovny i Senátu jsou už jeho šance mizivé.

Možné je ale i to, že švejnarovská koalice ucítí neodvratnost porážky a pokusí se získat čas. Může požádat o přestávku mezi druhým a třetím kolem volby. Podle jednacího řádu může trvat až deset dnů.

Najdete na Lidovky.cz