12. července 2010 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vlna veder si v Británii zřejmě vyžádala několik set obětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vlna veder zasáhla i Británii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlna veder zasáhla i Británii | foto: Reuters

LONDÝN Vlna horka v Británii si zřejmě vyžádala za poslední dva týdny několik set obětí. Země také zažívá jedno z nejsušších období za poslední století, takže nádrže s pitnou vodou místy klesly na rekordně nízkou úroveň a někde místní úřady vydaly zákaz zalévání zahrad.

Vlna horka se v Anglii sice dnes chýlí ke konci a ve Skotsku se již ochladilo, ale během víkendu zaznamenali meteorologové letos nejvyšší teplotu - 31,7 stupně Celsia v Gravesendu v jihoanglickém hrabství Kent.

Čtěte více

Vedra si podle britských zdravotnických úřadů vyžádala za poslední dva týdny "několik set úmrtí navíc". "I když jsou to velmi předběžné údaje, podle odborníků může být vedro příčinou některých z nich," uvedl o víkendu mluvčí Agentury na ochranu zdraví. Připomněl, že vlna horka v roce 2003 si v Británii vyžádala dva až tři tisíce obětí a v celé Evropě na 30 tisíc.

Vlna veder zasáhla i Británii

Tentokrát byly nejvyšší teploty kolem Londýna a na jihovýchodě Anglie. Pro Británii netypicky slunečné počasí bez deště sice ocenili návštěvníci tenisového turnaje ve Wimbledonu nebo hudebního festivalu v Glastonbury, ale v mnoha oblastech se to odrazilo v nedostatku vody. Ten je patrný na první pohled v londýnských parcích, kde se jindy sytě zelená tráva proměnila v zažloutlý suchopár. Podle meteorologů patřilo prvních šest měsíců k nejsušším za poslední století. V Británii spadlo za tu dobu 362 milimetrů deště. Tak malé srážky byly naposledy zaznamenány ve stejném období v roce 1953 a nižší jen v roce 1929 (276 milimetrů).

Slunečné počasí potěšilo návštěvníky Wimbledonu i Glastonbury
Vodárenské společnosti ve Skotsku i v Anglii proto vyzvaly občany k šetření vodou. Na severozápadě Anglie kolem Manchesteru a Liverpoolu úřady zakázaly kropení zahrad hadicemi.

Některé řeky mají asi pětinu vody oproti normálnímu stavu v tomto období a agentura na ochranu životního prostředí musela zachraňovat ryby uvízlé ve vyschlých ramenech řek. Odborníci z agentury tak převáželi na 19 místech v Anglii a Walesu pstruhy, lososy a úhoře do míst, kde řeky mají dostatek vody.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz