1. února 2010 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnitro zahájí kvůli poplatkům správní řízení s dalšími pěti kraji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Hejtman David Rath radí pacientům, aby se s případnými dotazy obraceli na soudkyni, která o zákazu hradit za pacienty poplatky rozhodla. Připojil i její jméno, telefonní číslo a adresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman David Rath radí pacientům, aby se s případnými dotazy obraceli na soudkyni, která o zákazu hradit za pacienty poplatky rozhodla. Připojil i její jméno, telefonní číslo a adresu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo vnitra zahájí správní řízení kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků s dalšími pěti kraji - Středočeským, Jihomoravským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým. Kraje odmítly upravit způsob proplácení občanům, který je podle vnitra v rozporu se zákonem.

.Již od ledna vede ministerstvo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým.

Vnitro chce správní řízení ukončit v šedesátidenní lhůtě, tedy do 2. dubna, a v případě čtyř krajů, s nimiž už správní řízení vede, do 8.března.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun.

Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let. Kraje, které nyní ovládá levice, ve svých nemocnicích poplatky občanům hradí. Podle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha chystá nyní levice kvůli poplatkům další stížnost k Ústavnímu soudu. Více čtěte ZDE.

ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů.

Postup při správním řízení je takový, že proti rozhodnutí ministerstva mohou kraje podat opravný prostředek takzvaný rozklad. Tím se pak zabývá rozkladová komise ministerstva vnitra. Po nabytí právní moci a po uplynutí lhůty pro zjednání nápravy podá vnitro žalobu u příslušných správních soudů na zrušení usnesení krajských orgánů.

ČTK, Lidovky.cz