19. května 2016 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnuka utlumila prášky a pak zapálila dům. Důchodkyně si odsedí 16 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zapalovač - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapalovač - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ÚSTÍ NAD LABEM Invalidní důchodkyně z Děčína by měla za pokus o vraždu svého vnuka strávit 16 let ve vězení. Ve čtvrtek tak rozhodl ústecký krajský soud. Kromě pokusu o vraždu dítěte ji potrestal i za pokus o pojistné podvody.

Případ se odehrál loni na konci července v obci na Děčínsku. Podle soudu ženu postupně opouštěli rodinní příslušníci, žít s ní nechtěl ani tehdy třináctiletý chlapec, kterého měla v pěstounské péči. Navíc se potýkala s dluhy. Dítěti podle soudu podala víno s tlumícími léky, aby usnul, a pak zapálila dům, ve kterém oba žili. Chlapce pak vzbudila házením kamení do okna sousedka. Dítě i obžalovaná se dostali z hořícího domu ven.

Oheň dům zcela zničil. Podle soudu se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

Obžalovaná byla podle veřejně dostupných informací z insolvenčního rejstříku ve svízelné finanční situaci. Dlužila mnoha věřitelům zhruba 400.000 korun, soud jí ale zamítl oddlužení a vyhlásil konkurz. Ženě tak hrozilo, že o dům přijde. „Ještě před požárem napsala insolvenční správkyni, že ji donutila k nejhoršímu a že má na svědomí dva životy,“ řekl při vynesení rozsudku předseda trestního senátu Jiří Bednář.

ČTK