9. srpna 2010 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voda má zřejmě čtvrtou oběť. Předpověď varuje před dalšími povodněmi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
povodně 2010: Frýdlant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy povodně 2010: Frýdlant | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

HEŘMANICE Záplavy v Libereckém kraji mají zřejmě čtvrtou oběť. Mrtvou 73letou ženu z Heřmanic na Liberecku objevili u Bogatyně v Polsku. Tělo nepatřilo nikomu z tamních pohřešovaných, Poláci proto oslovili s dotazem českou stranu. Totožnost ženy musí ještě potvrdit příbuzní, řekl krajský policejní ředitel Milan Franko.

Frýdlantsko by tak mělo už druhou oběť velké vody, další dva lidé se utopili na Českolipsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpečně potvrzeni jsou zatím podle Franka stále jen tři mrtví - v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, několik dalších lidí se pohřešuje. V Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě a stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě.

Další zhruba padesátiletý muž zemřel v Kunraticích u Cvikova, selhalo mu srdce, když se snažil zachránit svůj majetek před velkou vodu.

Vydatné srážky, které o víkendu na severu Čech rozvodnily vodní toky a způsobily záplavy, by se do Česka mohly vrátit v noci ze čtvrtka na pátek. Napršet by mohlo až 50 milimetrů vody, sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

On-line rozhovor

Meteorologové budou předpově%d postupně upřesňovat. O uplynulém víkendu napršelo v nejhůře postižených místech 150 až 200 milimetrů vody.

Podle ČHMÚ může vydatný déšť území Česka zasáhnout v noci ze čtvrtka na pátek a v pátek. "Předběžně očekáváme, že by na zvlněné studené frontě mohlo napršet kolem 50 milimetrů srážek během 24 hodin," uvedl mluvčí.

Meteorologové varují před dalšími povodněmi. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

"Upozorňujeme však, že v této chvíli ještě nedokážeme upřesnit množství srážek, ani je přesněji lokalizovat. Budeme však situaci pečlivě sledovat a předpověď upřesňovat," dodal Dvořák.

Připomněl, že o uplynulém víkendu napršelo v nejhůře postižených místech 150 až 200 milimetrů vody. Za 48 hodin spadlo na Liberecku v Mníšku 288 milimetrů, v Hejnici 239 milimetrů a v Bedřichově 212 milimetrů srážek. V srpnu tam přitom obvykle spadne 104 až 130 milimetrů, takže páteční a sobotní úhrn byl přibližně dvojnásobný v porovnání s měsíčním normálem. Za rok spadne v těchto oblastech 900 až 1200 milimetrů, dvoudenní srážky tvořily tedy přibližně 20 až 30 procent ročního úhrnu.

Stovky lidí jsou stále bez proudu

V Libereckém a Ústeckém kraji je bez plynu stále přes 4000 domácností, bez elektrické energie až 800 odběrných míst. Obnovení dodávek plynu v nejhůř postižených místech potrvá týdny až měsíce, dodávky elektřiny by na většině míst měly být obnoveny do středy. ČTK to sdělili mluvčí RWE a ČEZ.

Dnes se na některých místních plynovodech dokončily opravy a začnou tlakové zkoušky. Následně by mohly být obnoveny dodávky plynu.

Technici firmy ČEZ připojovali odběrná místa i v noci, ale během noci se zároveň musely vypínat další obce v souvislosti s rozvodněnou Ploučnicí. Během dneška budou technici připojovat další oblasti, takže i nejhůř postižené obce by měly mít elektřinu nejpozději do středy.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz