Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Voda ničívala úrodu. Teď majetek

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PRAHA Rozbouřená voda byla v historii stejně nelítostná jako dnes. Když vtrhla do krajiny, brala s sebou všechno. Je tu ale rozdíl: Lidé byli dříve na přirozené projevy přírody připravení a neměli tolik majetku, který by jim voda mohla vzít.

„Počty mrtvých i materiální škody jsou zavádějícím údajem. V 19. století bylo největším neštěstím zničené pole, dnes je to lednička, pračka, auto,“ říká hydrolog z Českého hydrometeorologického ústavu Libor Elleder.

Katastrofální povodeň v Českých Budějovicích v roce 1890 pobořila nábřeží a zaplavila městské centrum, tehdejším obyvatelům se ji ale podařilo zvládnout bez obětí na životech. A to v době, kdy neexistoval současný varovný systém obyvatelstva, telefony ani rádiové spojení. Rozsah záplavy sledoval pověřenec radnice z Černé věže, na záchranných pracích se podílely sportovní a zájmové spolky.

Řada povodní v historii ale mívala mnohem tragičtější následky. „Za katastrofální povodně v Posázaví v červenci 1714 zahynulo 250 lidí, v květnu 1872 zemřelo 200 lidí,“ dokládá to Elleder.

V minulosti ale lidé dokázali povodně lépe překonat i proto, že s takovým chováním přírody počítali.

„Před druhou světovou válkou byly například v Českém Krumlově domy vyplavované velmi často, proto ve sklepech obyvatelé nepřechovávali žádné cenné věci,“ popsal LN hydrometeorolog Pavel Polcar.

Dnes jsou ale pod krumlovskými domy luxusní restaurace a prodejny, které velká voda v roce 2002 kompletně vyplavila.

„Když byla dokončena přehrada Lipno, povodně přestaly a už málokdo si dovedl představit, že by se ve městě velká voda objevila znovu,“ říká Polcar.

***

CO SE KDYSI PSALO O VELKÉ VODĚ

* Hydrolog Libor Elleder z ČHMÚ má historii povodní nastudovanou ze starých novin či kronik obcí. Zprávy o povodních z Frýdlantu se mnoho nelišily od těch dnešních. * Ze zpravodaje obce Bulovka: „Tehdy 20. srpna 1688 byly vodou řeky Smědé strženy ve Frýdlantě všechny lávky a mosty a úplně zničeny zpevňovací břežní stavby. Voda vnikla až do zámecké ulice a stála tam 1 lokte vysoko.“

* „Dne 13. června 1786 se u Bílého Potoka protrhla mračna a voda strhla až do Frýdlantu všechny lávky a mosty. Velká povodeň se také udála roku 1803.“ * Z Pražských novin: „Z Friedlandu se dovídá ,Boh‘, že se tam voda v noci dne 2. srpna 1858 s takovou prudkostí přivalila, že nově vystavené domy tak úplně se rozbořily, že po nich ani stopy nezůstalo.“

Autor: