29. března 2010 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vodrážka dostal pokutu 70 tisíc, Praha 13 chybovala v milionové zakázce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
David Vodrážka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Vodrážka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Městská část Praha 13 v čele se starostou a 1. místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 70 tisíc korun. Důvodem jsou chyby v zakázce za 7,1 milionu korun, v níž hledala firmu pro kontrolu nad nakládáním s dotacemi z EU pro projekty této městské části.

"Praha 13 se proti prvostupňovému rozhodnutí antimonopolního úřadu neodvolala, a nabylo tak právní moci," řekl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)Kamil Rudolecký. Pokutu tak městská část zaplatí.

Městská část chybami podle Rudoleckého podstatně ovlivnila výběr nejvhodnější nabídky. "V případě jednoznačnějšího zadání mohl totiž obdržet větší počet nabídek či lépe zpracované nabídky, které mohly být pro zadavatele ekonomicky výhodnější," uvedl místopředseda.

Vybraná firma měla pro Prahu 13 pracovat na poskytnutí dotací z

Praha 13

Praha 13 leží v jihozápadní části Prahy na na území starších obcí a usedlostí Jinonice, Butovice a Stodůlky, kde v 80. a 90. letech 20. století vznikly velké sídlištní komplexy Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice a Velká Ohrada. Žije v ní téměř 58.000 obyvatel.

Operačního programu životní prostředí v podobě zpracování technických příloh k žádostem o dotace. Praha 13 podle ÚOHS chybovala, když v zadávací dokumentaci dostatečně a jednoznačně nepopsala způsob, jakým bude hodnotit nabídky podle kritéria týkajícího se kvality technického návrhu a služeb.

Obecně pouze konstatovala, že jednotlivým nabídkám přidělí 0 až 100 bodů, a to podle splnění jednotlivých částí kritéria. Tyto části ovšem nikde přesně nepopsala. "Způsob hodnocení je tedy pro uchazeče zmatečný a neposkytuje jim představu, co je pro zadavatele v této části hodnocení zásadní a co nikoliv," uvedl Rudolecký.

Praha 13 rovněž chybovala tím, že zaměnila kvalifikační předpoklady a hodnotící kritéria. U kritéria týkajícího se opět kvality technického návrhu a služeb přidělovala městská část body za reference o dřívějších zakázkách uchazečů o kontrakt. Na základě referencí ale nelze hodnotit samotnou nabídku firmy, lze z nich pouze dovodit, zda má uchazeč na požadované služby kvalifikaci, a je tedy vůbec schopen je poskytnout.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz