Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vodrážkův odfláknutý projev byl jak výbuch papiňáku, říká Vondra

Česko

  18:10aktualizováno  28. června 10:07
PRAHA - Na kongresu vybuchl píst u papiňáku, pochvaluje si Alexandr Vondra, nový místopředseda ODS. Strana prý musí posílit svou konzervativní tvář, především na venkově.

Alexandr Vondra foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LN Ve čtvrtek jste se stal členem K9. Jaké z ní máte první dojmy?
Dělná atmosféra. Všem devíti lidem, co sedí kolem stolu, jde o dohodu. Máme unikátní šanci, po osmnácti letech může vzniknout silná vláda, která dá zemi do pořádku.

LN Proč si Petr Nečas jako náhradu za Mirku Němcovou vybral zrovna vás? Mohl sáhnout i po ostatních místopředsedech, Drobilovi, Blažkovi nebo Pospíšilovi.
K9 jedná prakticky každý všední den, nejméně tři hodiny. A přece jenom ti moravští zástupci tu asi nejsou každý den. Formálně to Petr Nečas zdůvodnil tím, že já jsem na kongresu ze všech čtyř řadových místopředsedů dostal nejvíc hlasů.

LN Připadáte si ve straně jako stoupající hvězda? Až do kongresu se říkalo, že vás ódéesáci nemají v lásce.
No, to byly pomluvy a drby šířené některými lobbisty, kteří asi nebyli nadšení z mé kandidatury.

LN Mirka Němcová si po kongresu pochvalovala, že už vás ODS nevnímá jako havlovce a pravdoláskaře. Jak vlastně poslední roky zacházíte ve straně se svou havlovskou dividendou, uplatňujete ji, nebo potlačujete?
Nikdy jsem v ODS nezažil, že by mi někdo vyčítal spolupráci s Václavem Havlem.

LN Třeba se vám to bojí říct do očí. Slova Němcové svědčí o tom, že s vámi leckdo problém měl.
Mně když před čtyřmi lety nabídli kandidaturu do Senátu, tak se mě na několika místních sdruženích ptali, jak to mám s Havlem a s Klausem, a já jsem vždycky říkal to, co i teď na kongresu: že jsem hrdý na to, že jsem s oběma mohl spolupracovat. S Havlem v Chartě 77 a na Hradě, s Klausem v jeho první vládě, kdy jsem se mohl podílet na budování kapitalismu v Čechách.

LN Blahopřál vám Václav Havel po kongresu?
Fakt je, že jsem po kongresu dostal stovky esemesek, ale od něj nic.

LN Jaká je vlastně historie vašeho vztahu k ODS? Volil jste ji i před svým vstupem do strany?
Jo, vždycky. Snad s jednou výjimkou, myslím, že do České národní rady v roce 1992 jsem volil ODA. Tenkrát měl člověk tři hlasy, tak jsem je rozhodil mezi ODA a ODS.

LN Zpátky ke kongresu. Proč dopadl úplně jinak, než se čekalo? Byly předtím pevné dohody, nebo ne?
Asi nějaké dohody byly, ale atmosféru hodně ovlivnily nedávné volby a fenomén kroužkování. Prostě jsme dostali lekci a hodně členů vidělo, že na situaci je nutno reagovat. A některé regiony, hlavně ty velké v Čechách, měly dohody nastaveny příliš arogantně.

LN Jak arogantně?
Arogantně vůči menším krajům, ale i vůči vlastním delegátům a jejich právu mít v tajné volbě vlastní názor. Ptal jste se na rozhodující momenty. Vidím dva. První moment byli Jihočeši, kteří zřejmě byli součástí dohod a dva dny před kongresem sebevědomě odstranili vlastního, přitom dosti populárního primátora v Českých Budějovicích. Z důvodů pro mě záhadných. To vyvolalo rozruch v jižních Čechách, pozornost médií a nakonec i delegátů. Většina měla zájem, abychom se v neděli rozjeli domů s tím, že ODS se chce vymanit z mocenských zápasů a kšeftíků.

LN Co byl druhý moment?
Projev Davida Vodrážky, ten úplně uvolnil píst v papiňáku.

LN Vodrážkův projev ale nebyl výrazně horší než projevy většiny ostatních kandidátů.
Ano. Ale v sále byla napjatá atmosféra. Pára v hrnci tam byla.

LN A proč vyletěl píst zrovna při Vodrážkovi?
Všichni v sále cítili, že ten projev odflákl, protože se svým zvolením najisto počítal. Vsázel na to, že dohody jsou vytesány do kamene, že nemá co ztratit a může jen získat. Jenže tam přijedou delegáti, kteří tomu obětují víkend, jsou pryč od rodiny a pak jsou konfrontováni s takovou sebejistotou. Tam to vybouchlo. Já nepamatuju kongres, kde by se lidé při projevu veřejně smáli.

Čtěte více:


LN Co říkáte na teorii, že část kmotrů přesedlala na vás?
Já s žádnými kmotry nejednal. Znám argument vašeho redaktora, který se v Lidovkách na ODS specializuje, že počty hlasů pro zvolené místopředsedy byly hodně podobné. Samozřejmě že asi bylo tvrdé jádro, možná 150 delegátů, a to drželo dohody do poslední chvíle. Ostatní se buď utrhli, nebo chtěli od začátku hlasovat po svém. Byla tu tedy řekněme antidohoda, silnější, než kdo čekal. Já bych ještě v sobotu večer na úspěch svoje auto nevsadil ani náhodou.

LN Před kongresem jste se setkal s Patrikem Oulickým a Alexandrem Novákem, symboly kmotrovství ve vaší severočeské ODS.
To jsou členové severočeské ODS, a když mě Litoměřice nominovaly na místopředsedu, požádali mě oba o schůzku, jestli to myslím vážně. Já jim řekl, že ano.

LN Taková rozmluva se dá vyřídit za tři minuty.
Trvalo to asi půl hodiny.

LN Jsou to kmotři?
Ten termín vnesl do politiky loni na podzim Mirek Topolánek, když se poté, co s mnohými z těchto lidí dlouho spolupracoval, najednou ocitl v situaci, kdy mu šlo o vlastní existenci. Tak to je, to byl příběh loňského kongresu. Ale Topolánek přispěl k tomu, že se v ODS začal pročišťovat vzduch. Jinak já jsem výraz kmotr nepoužil nikdy. Já mám kmotry tři, a všechny v rodině: Karel Schwarzenberg je kmotrem mého nejstaršího syna, Pavel Tigrid byl kmotrem mé starší dcery a Markéta Fialková (česká velvyslankyně v Albánii – pozn. red.) je kmotrou mé nejmladší dcery.

LN Je Patrik Oulický kmotr? Vždyť on organizoval nábory černých duší.
On je součástí severočeské ODS, kde mezi sebou několik let pořádali závody v umělém nabírání členů. Ale s tím jsme rázně skoncovali. Aspoň s tím nejhorším, čeká nás ještě spousta práce.

LN Připadá si dnes ODS zranitelnější? Mirek Topolánek tím, co se o straně špatného psalo, až ostentativně pohrdal – a nebyl sám.
V tom se situace hodně změnila. Média se už před volbami a po volbách ještě víc situací v ODS zabývala. Opinion makerům ve straně to nebylo lhostejné.

LN Nečas je třetí předseda ODS. Kam se politicky vyvinete?
V ekonomické části bych na klausovském liberálním fundusu nic moc neměnil. Měli bychom být zase víc pro-market než pro-business. Kde se musíme posunout, je konzervativní část naší podstaty. Jsme liberálně-konzervativní strana, a tu konzervativní složku po pádu komunismu moc dělat nešlo. Tenkrát nebylo co konzervovat.

LN Jak ze sebe udělat větší konzervativce?
Pokud si máme uhájit své zásadní postavení na české pravici, nemůžeme být jen stranou těch veleúspěšných, ale i drobných živnostníků, stranou českých sedláků, kteří se znovu začínají stavět na nohy. Neměli bychom být jen stranou orientovanou na velká města, ale i na venkov, kde jsme zdaleka neztratili tolik jako právě ve městech.

LN Venkov je konkurzní masa po lidovcích?
Odchodem lidovců se na celostátní rovině uvolňuje jistý prostor. Hlavně na Moravě.

LN Vy chcete být ministrem zemědělství?
Nejde o to, jestli bych chtěl, nebo nechtěl. Místopředseda strany je politický manažer, který musí být připraven zastávat roli, o kterou ho jeho strana požádá. Musí mít samozřejmě dostatek soudnosti, aby dělal něco, co umí dělat správně.

LN Čím je dnes zemědělství zajímavější než třeba armáda nebo zahraniční politika?
A do těch personálních her já se teď pouštět nebudu. My máme unikátní šanci dát zemi do pořádku, a že je hodně práce jak v bezpečnostních složkách, tak na českém venkově, o tom není pochyb.

LN Co se dá udělat s venkovem? Uklidit v Lesích České republiky?
Nejenom. V Lesích by se jistě dalo nastavit výběrové řízení pro těžaře nějakým udržitelným způsobem. Ať už zemědělství povede kdokoliv, mělo by to být míň ministerstvo myslivosti a daleko víc ministerstvo narovnání podmínek pro konkurenceschopnost našich farmářů v Evropě. Taky se musejí dělat pozemkové úpravy. Různí drobní sedláci si totiž nakoupili nebo pronajali pozemky, ke kterým se nedostanou, poněvadž někteří velcí hráči jim brání v přístupu.

LN Může dělat ministra zemědělství typický obyvatel hlavního města?
Ale to je asi taková debata, jako jestli musí ministra zdravotnictví dělat doktor. Já proboha neříkám, že tahle debata je o mně, nicméně na venkově by se měly narovnat podmínky, aby nezáleželo na tom, jestli sedlák hospodaří sám, anebo je součástí nějakého superpodniku. A nemyslím si, že by v minulých desetiletích resort zemědělství vzkvétal, když k němu někteří jeho správci měli přístup jako k lénu, kde se bere kořist pro skupinu vyvolených. Pak vám nepomůže, ani když jste z oboru.

LN Na jaké další společenské skupiny se má ODS zaměřit? Mládež sice nevolí levici, ale dřív jste u ní bodovali víc.
To vím, koneckonců i od svých dětí. Co na to říct? Loni na jaře, když Paroubek shodil vládu během předsednictví, jsme podporu mladých lidí vcelku měli. Pak se trochu poztrácela, dost naší vinou. Třeba toskánská aféra. Lidi nemají rádi okázalost, nelíbí se jim, když se někdo vytahuje svým statusem. Cítím, že v téhle zemi je zakořeněný určitý maloburžoazní étos. Češi se nezadlužují, v hospodářské krizi nám například hodně pomohlo, jak málo jsou české domácnosti v evropském průměru zadlužené. Zatímco třeba v Maďarech dělání dluhů a takové to grófství asi je. Já jsem tři týdny před volbami přijel na chalupu, byly čarodějnice, a místní se u ohně bavili o Řecku! Pamatuju, že z vyrábění dluhů tam měl obavy i člověk, kterého by nikdy ani nenapadlo volit ODS. Tohle ČSSD ohromně podcenila, to byla její hlavní chyba.

LN Na mladé lidi neobyčejně působí Karel Schwarzenberg. Věříte v ODS, že Schwarzenberg je neopakovatelný fenomén a že po jeho odchodu na Hrad nebo z politiky pro vás TOP 09 přestane být nebezpečná?
Popularita Karla Schwarzenberga je dána tím, že ukázal, jak se taky dá politika dělat: s nadhledem a s humorem. A nikdo ho nepodezírá, že krade. Není arogantní. Ano, musíme se v ODS odnaučit aroganci. Nesmíme být tak arogantní jako třeba Praha.

LN Utekli jsme od Toskánska, čili od Mirka Topolánka. Ten vás kdysi vytáhl do vlády. Po jeho interview v časopise Lui jste byl jeden z prvních, kdo se od něj odtáhl. Nemáte výčitky?
Já byl ve vládě na rozdíl od mnoha dalších celou dobu k Mirkovi loajální, připravil jsem mu evropské předsednictví, které ho politicky zase postavilo na nohy. Myslím, že to ví. Ten rozhovor, to byla poslední kapka, kterou pohár přetekl.

LN Ale byla to umělá aférka. Proč jste po Topolánkovi nevystartoval spíš kvůli Toskánsku?
Ten nešťastný rozhovor vyšel asi tři měsíce před volbami. Já jsem tehdy Mirka Topolánka ani nekritizoval, ani nepodpořil. Byl jsem hodně unavený po vládě a předsednictví. Stáhl jsem se a odpočíval.

LN Je Topolánek ještě dotčený?
Myslím, že jo. Já chápu, že správný politik dává do politiky emoce, a pak se ani odchody často neobejdou bez emocí. Pamatuji se, jak se Margaret Thatcherová v roce 1990 na summitu v Paříži dozvěděla, že končí. A vyhrkly jí slzy.

LN Mně na Toskánsku nevadila vila ani jachta, ale že se tam Topolánek kamarádíčkoval s manažery velkých firem. Chápu, že ministr musí mluvit s šéfem ČEZ, ale nemělo by to mít hranice? Máte takovou hranici vy?
Tak určitě bych s nimi netrávil dovolenou. Rozlišoval bych služební a privátní styky.

LN A co šéf fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmaltz, který vám prý pomáhal na kongresu ODS, s tím jste kamarád?
Známe se. Znám ho asi osm let, pořádal jsem tehdy první konferenci o energetické bezpečnosti a pozval ho, aby zprostředkoval pohled ČEZ. Taky je v pražské ODS.

LN Co kdyby vláda došla k názoru, že vedení ČEZ je brzdou a bude v zájmu státu ho vyměnit? Pak vás mohou ovlivňovat ohledy na kamarády, které tam máte.
Státní zájem má mít vždycky přednost.

LN Fascinují vás bohatí lidé?
Co? Ne. My máme třípokojový byt a chalupu u Úštěka, mám subaru, což je sice dobré auto, ale vhodné spíš k odvezení rodiny, než abych si tím dokazoval nějaký společenský status.

LN Myslel jsem to jinak: jestli vás nefascinují lidé, kterým se daří peníze vydělávat. Tomu politici často podléhají, o Topolánkově dovolené už jsme mluvili.
Mirek Topolánek, ale taky Jiří Paroubek v tomto ohledu možná úplně imunní nebyli. Můj pradědeček byl ředitelem dvou továren, ne jako vlastník, ale jako správce, a tak i z rodinné tradice vím, že s majetkem se pojí odpovědnost. Samozřejmě že občas rád zajdu do společnosti a na nějakém večírku se potkám s manažery nebo třeba evropskými diplomaty – je užitečné si s těmi lidmi promluvit i neformálněji. Ale peníze mě neoslňují.

Autor: