Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

'Vojáci' se ohradili proti směrnici o zbraních. Případ šetří Vojenské zpravodajství

Česko

  6:00
PRAHA - Tucet mužů ve vojenských uniformách se nechalo nafotit se vzkazy vymezujícími se proti nové evropské směrnici o zbraních. Snímek na svém facebookovém profilu zveřejnila organizace Pro-Vlast, často spojovaná s neofašismem. Armáda se od uskupení distancuje, záležitost již prošetřuje Vojenské zpravodajství. V případě, že by šlo o skutečné vojáky, hrozilo by jim propuštění ze služebního poměru.

Tucet „vojáků“ vyjádřilo svůj nesouhlas s novou evropskou směrnicí o zbraních. foto: Facebook Pro-Vlast

„Zbraně si vzít nenecháme,“ vzkazuje dvanáctka uniformovaných mužů prostřednictvím fotografie zveřejněné na facebookové stránce Pro-Vlast. Vyjadřuje tím tak nesouhlas s novou směrnicí Evropské unie, která reguluje držení poloautomatických zbraní.

Snímek okamžitě vyvolal diskuzi, zdali jde o skutečné příslušníky české armády, či nikoliv. Fotografii údajně zaslali samotní „vojáci“ a podle administrátorů účtu je autentická. „Jedná se skutečně o vojáky. Veškeré identifikující prvky jsme však vyretušovali,“ napsal serveru Lidovky.cz člen sdružení Tomáš Nový.

Kdyby tomu tak bylo doopravdy, vojáky by pravděpodobně neminul trest, neboť podle zákona nesmí ve vojenských objektech pořádat politická shromáždění ani provádět vojenskou agitaci, což by zpochybňování politického rozhodnutí Evropského parlamentu představovalo. Armáda se proto o záležitost začala zajímat, na základě fotografie ovšem není schopna nikoho blíže identifikovat.

„Nevíme, jestli šlo skutečně o vojáky či zda byla fotografie pořízená ve vojenském objektu. Na uniformách nejsou žádné hodnostní náležitosti, v takové podobě jsou běžně dostupné na komerčním trhu,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí armády Jan Šulc.

Armáda a krajní pravice?

Incident navíc ukrývá ještě další rovinu. Organizace Pro-Vlast je totiž považována za krajně pravicovou, v minulosti se dokonce několikrát objevila ve čtvrtletních zprávách ministerstva vnitra o extremismu. Napojení jakéhokoliv člena armády na podobné uskupení by přitom mohlo vést k propuštění ze služebního poměru.

V zákoně se přesně píše: „Podpora, propagace nebo sympatizace s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob důvodem pro propuštění ze služebního poměru.“

Armáda proto situaci nepodceňuje. „Jakékoliv projevy extremismu v armádě nemají co dělat. Fotografii jsme proto postoupili kompetentním složkám,“ uvedl Šulc. Celou záležitost již prošetřuje Vojenské zpravodajství. „Předmětem tohoto šetření je i otázka, zda se skutečně jedná o příslušníky Ministerstva obrany České republiky,“ sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení resortu. Dodala, že využívání internetu aktivními příslušníky armády k šíření extremistických ideologií v minulosti zjištěno nebylo.

Česká armáda - ilustrační foto
Český voják před vozidlem MRAP v Bagrámu.

Podle politologa Jana Charváta, specialisty na extremismus, se Pro-Vlast vyprofilovala po rozpadu uskupení Autonomních nacionalistů. „Ti svého času představovali klíčovou část české fašizující se pravice,“ řekl Charvát serveru Lidovky.cz.

Hra na obě strany

Organizace podle něj v současnosti pracuje s vyšší mírou demagogie, která na první pohled nemusí být patrná. „Na rozdíl od jiných uskupení formulují své myšlenky, vystupují a komunikují jasně a slušně. Zaměřují se čistě na propagaci nacionalismu a vyhýbají se tématům, které by pro ně mohly být problematické, příliš by přitahovaly pozornost a demaskovaly jejich postoje,“ přiblížil Charvát.

Dodal, že pro takové lidi je zároveň těžké vybalancovat, na kolik chtějí být za slušné a na kolik nechtějí zradit své původní krajně pravicové podporovatele. „Musí hrát chvilku na jednu a chvilku na druhou stranu. Někteří členové jsou ale stále napojeni na neonacistickou scénu.“

Zmínil přitom protestní pochod v pražské Thunovské ulici z února roku 2016, během něhož došlo ke střetu dvou táborů demonstrantů. Stejná skupina lidí figurovala mezi podezřelými následně i tentýž den večer, kdy došlo k zapálení Autonomního sociálního centra Klinika. Policie případ ale pro nedostatek důkazů odložila.

Organizace se k podpoře české armády hlásí. Její samolepky lze najít i v hromadné dopravě.

Ačkoliv snímek s protestujícími „vojáky“ vzbuzuje dojem, že Evropská unie chce odzbrojit i českou armádu, ve skutečnosti tomu tak není. Novela zpřísňuje držení zbraní pouze pro civilisty.

Uskupení Pro-Vlast, které podle Charvátovo odhadu tvoří několik desítek členů, na facebookových stránkách sleduje přes 25 tisíc uživatelů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!