8. července 2014 14:23, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zraněný voják je mimo nebezpečí, rodinám padlých Zeman vyjádřil soustrast

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Čeští vojáci hlídkují v afghánském Bakrámu (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vojáci hlídkují v afghánském Bakrámu (archivní snímek). | foto: ČTK

PRAHA Zraněný voják, který přežil útok v Afghánistánu, není v bezprostředním ohrožení života. Má za sebou operaci, řekl šéf generálního štábu Petr Pavel. Transport zraněného zatím kvůli dalším plánovaným lékařským zákrokům není možný. Pro ostatky čtyř mrtvých vojáků bude ve středu vypraven letecký speciál, podle Pavla by se měl vrátit ve čtvrtek. Pavel také vyjádřil soustrast všem rodinám a blízkým padlých vojáků.

Zraněný český voják, devětatřicetiletý rotmistr, byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Má za sebou operaci a podle Pavla jej čeká jedna až dvě další operace.

Armáda vypraví ve středu večer pro ostatky mrtvých vojáků speciální letoun, kterým bude do Afghánistánu dopraveno také pět dalších českých vojáků. Nahradí mrtvé a zraněného. Letoun by se měl vrátit ve čtvrtek kolem poledne.

Tragédie se stala v úterý kolem 05:15 SELČ (07:45 místního času) při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynuli i afghánští civilisté.

ZEMAN: Nezemřeli zbytečně

"Na této základně jsem poměrně nedávno byl a je možné, že jsem právě s těmito vojáky mluvil," uvedl prezident, který vyjádřil hlubokou soustrast rodinám padlých mužů. Ujistil, že se zúčastní příletu jejich ostatků na vojenské letiště v Praze-Kbelích.

"Nezemřeli zbytečně," zdůraznil Zeman. „V Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu", řekl prezident. Připomněl útoky teroristické organizace Al-Káida v USA, Londýně, Madridu a Bombaji.

"Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky," poznamenal Zeman. "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí," dodal.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz